Nedjelja, 15 Juna, 2025

WWF pozvao: Hitno treba zaštititi livade morske cvjetnice u Sredozemlju

Foto: Unsplash

Očuvanje i obnova livada morske cvjetnice nije samo ekološka misija, već i strateška, a vlade trebaju djelovati kako bi zabranile štetne prakse sidrenja.

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF u nedjelju je upozorila da hitno treba zaštititi livade morske cvjetnice u Sredozemlju od šteta uzrokovanih sidrenjem, jer je samo u prošloj godini potencijalno 50.000 hektara posidonije (Posidonia oceanica) direktno pogođeno sidrenjem plovila.

Razmjere štete koju sidrenje velikih plovila nanosi livadama morske cvjetnice u Sredozemlju, otkrilo je WWF-ov novi izvještaj koji su objavili na Svjetski dan okeana, 8. juna.

Izvještaj pod nazivom “Zaštita livada morske cvjetnice u Sredozemlju od šteta uzrokovanih sidrenjem” temelji se na satelitskim podacima iz Automatskog identifikacijskog sistema(AIS) za praćenje brodova.

Procijenjeno je da je u Sredozemlju u 2024. potencijalno 50.000 hektara Posidonia oceanice – ključne vrste morske cvjetnice – direktno pogođeno sidrenjem plovila, što predstavlja ekonomski gubitak od preko četiri milijarde eura raznih usluga ekosistema, naveli su iz WWF-a.

Sidrenje ističu kao jednu od najkritičnijih, ali i najlakše sprječivih prijetnji za posidoniju, spororastuću endemsku vrstu koja je važna za zaštitu obale od erozije te usporavanje gubitka bioraznolikosti.

Kao ključno stanište, rastilište i mrijestilište za veliki broj komercijalnih vrsta riba, posidonija je važna za ribarstvo, a zbog njezine sposobnosti da veže velike količine ugljika, ona je saveznik u borbi s klimatskim promjenama, dodaju u WWF-u.

Ipak, približno 34 posto livada posidonije izgubljeno je u posljednjih 50 godina, upozoravaju.

WWF-ov izvještaj otkriva da se u Sredozemlju više od 179.000 plovila potencijalno sidrilo na livadama morske cvjetnice u 2024. godini, od čega je 45 posto plovila duže od 24 metra.

Velika plovila koja se usidre na morskoj travi, odgovorna su za gotovo 60 posto ukupno pogođenih područja, a žarišne regije uključuju Italiju, Španiju, Tursku, Grčku, Francusku i Hrvatsku. U nekim zonama, kažu u WWF-u čak 50 posto livada je pogođeno nereguliranim sidrenjem.

Područja sa strogim propisima o sidrenju, poput juga Francuske, bilježe znatno niže stope uticaja sidrenja na livadama morske cvjetnice.

Šteta od sidrenja sporo zacjeljuje. Livadama je potrebno i više od 100 godina da se oporave. Zaštita i poboljšano upravljanje predstavljaju najučinkovitije načine očuvanja ovih važnih ekosistema, poručio je Patrik Krstinić, voditelj morskog programa WWF Adrije.

Napominje da očuvanje i obnova livada morske cvjetnice nije samo ekološka misija, već i strateška, a vlade trebaju djelovati kako bi zabranile štetne prakse sidrenja.

Ključne preporuke WWF-a uključuju provedbu zabrane sidrenja na livadama morske cvjetnice za plovila duža od 15 metara, proširenje infrastrukture za ekološko sidrenje i zaštićene zone te jačanje prekogranične saradnje u zaštiti morske cvjetnice.

 

Povezane vijesti

Rekordne vrućine na Grenlandu i Islandu tokom maja

Foto: Jeremy Bishop/ Unsplash Klimatske promjene izazvane ljudskim djelovanjem podigle su temperature na Islandu i Grenlandu za nekoliko stepeni tokom maja, što je izazvalo zabrinutost...

Osnovana Panevropska komisija za klimu i zdravlje

Foto: AI Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) osnovala je u srijedu u Rejkjaviku Panevropsku komisiju za klimu i zdravlje kako bi se povećala politička svijest i...

Popular Articles