Petak, 13 Decembra, 2024

Rudarski i naftni sektor ugrožavaju prirodnu svjetsku baštinu

Nova procjena u izvješću Safeguarding Outstanding Natural Value koji su izradili WWF, Aviva Investors i Investec Asset Management, stavlja stupanj ugroženosti na višu razinu nego što se mislilo te navodi da eksploatacija nafte i ruda ugrožava 70 od 229 lokacija prirodne svjetske baštine. Među ugroženima je više od pola prirodne svjetske baštine u Africi.

London- Gotovo trećina lokacija s UNESCO-ova popisa prirodne svjetske baštine ugrožena od strane eksploatacije nafte i ruda. WWF upozorava ulagače i tvrtke da im zbog takvih aktivnosti prijete sudski procesi i kazne.

Mjesta svjetske prirodne baštine su mjesta od izuzetne prirodne vrijednosti, kao što su Grand Canyon, Veliki koraljni greben i Selous Game rezervat u Tanzaniji. Ona pokrivaju manje od jedan posto planeta ali sadrže izuzetnu prirodnu vrijednost te kultne krajolike i neke od najrjeđih životinja na Zemlji, poput planinskih gorila, afričkih slonova, snježnih leoparda, kitova i morskih kornjača.

Nova procjena u izvješću Safeguarding Outstanding Natural Value koji su izradili WWF, Aviva Investors i Investec Asset Management, stavlja stupanj ugroženosti na višu razinu nego što se mislilo te navodi da eksploatacija nafte i ruda ugrožava 70 od 229 lokacija prirodne svjetske baštine. Među ugroženima je više od pola prirodne svjetske baštine u Africi. Izvješće želi potaknuti ulagače da se koriste svojim utjecajem i zaustave tvrtke u eksploataciji tih dobara.

“Zaštita tih znamenitih mjesta nije važna samo zbog ekološke očuvanosti već je ključna za budući život ljudi koji o njima ovise”, kazao je David Nussbaum, izvršni direktor WWF UK.

Izvješće upozorava tvrtke koje eksploatiraju bogatstva na zaštićenim mjestima svjetske baštine da im prijete tužbe za štetu i sudski procesi koji će im narušiti ugled i poslovanje.

Britanska naftna tvrtka Soco International lani je odustala od bušenja u području Nacionalnog parka Virunga u Demokratskoj Republici Kongo nakon masovne mobilizacije udruga za zaštitu okoliša.

U svijetu postoji 1031 mjesta svjetske prirodne baštine u 163 države.

Impulsportal/WWF

Povezane vijesti

Greenpeace i Shell – rješen višemilionski sudski spor

Foto: X Greenpeace aktivisti prošle su se godine popeli na naftnu platformu. Shell ih je tužio za ogroman iznos, sudski spor najzad završen.  Naftna kompanija Shell...

ZELENI TALAS – Kupujmo domaće: Naš ugalj od Serdarova

Ilustracija Jelena Žilić Termoelektrana Ugljevik je zaustavila rad jer nema uglja. U zemlji bogatoj ugljem, toliko bogatoj da se izvozi u milionima maraka godišnje. Piše: Jelena...

Popular Articles