Petak, 13 Decembra, 2024

Protesti mještana: Od „Bitke na Sutjesci“ do „Bitke za Sutjesku“

Foto: Slavica Jevđenić/Impuls

Danas se u mjestu Sastavci, na području opštine Gacko, okupilo nekoliko desetina mještana i ekoloških aktivista koji se protive izgradnji malih hidroelektrana na rijeci Sutjesci. Poruka je jasna, ne žele male hidroelektrane i traže obustavljanje radova.

Autor: Impuls

Tri male hidroelektrane su planirane na ovom području koje se nalazi tik uz Nacionalni park Sutjeska.

Mještani su na skupu uputili zahtjev da se prekine s ovim projektom koji, kako navode, može da ima samo negativne posljedice po rijeku, biodiverzitet i životnu sredinu uopšte.

sutjeska impuls

Foto: Impuls

Bojana Mastilo, ekološka aktivistkinja iz Foče izjavila je za Impuls da je jasan stav mještana da ne žele izgradnju štetnih projekata koji će dovesti do uništavanja nacionalnog parka i rijeke Sutjeske.

„To je naš nacionalni identitet, ponos, bogatstvo. Nekada je bila bitka na Sutjesci, a sada je bitka za Sutjesku. Od narodnooslobodilačkog, do prirodno-oslobodilačkog pokreta. Smatram da svi slobodni ljudi koji razumiju da rijeka život znači su danas bili ovdje, i da će biti i u narednim danim jer ova bitka je tek počela i ona će se, nadam se, nastaviti dok se ovi štetni projekti ne ponište, ko god da ih izdaje, a izdaju ih vlasti s njihovim bliskim tajkunima“, govori Mastilo.

Ona dalje navodi da je šteta već učinjena na jednom dijelu rijeke, gdje su proteklih dana mještani dijelili snimke uginulih riba.

bojana mastilo foto impuls

Bojana Mastilo, foto: Slavica Jevđenić/Impuls

„Snimke lokalaca pokazuju mrtve ribe, tom dislokacijom pomjera se korito, vadi se šljunak a ribe ostaju, tu je mrjestilište. Ribe su sada mrtve, to je već jedan ekocid. Cijevi su donesene za deset kilometara cjevovoda. Ako se cijeli taj šetni projekat završi ja mislim da ćemo mi ostati bez Sutjeske, biodiverzitet ovog područja će se narušiti, posebno u samom koritu rijeke“, naglašava Mastilo.

Na današnjem protestnom okupljanju, pored mještana podršku su pružili i aktivisti i udruženja iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine.

Jugoslav Jevđić iz Centra za životnu sredinu iz Banjaluke danas je dao podršku mještanima, a Centar je već poduzeo neke radnje.

„Mi smo poslali zahtjev inspekciji, da se ispita da li se radnje odvijaju u skladu s dozvolama, prvenstveno u skladu s ekološkom dozvolom. Na lokaciji je evidentna veća šteta, ali čekamo nalaz inspekcije i onda ćemo dalje vidjeti koji su nam pravni alati koje možemo primijeniti“, navodi Jevđić.

sutjeska3 foto slavica j impuls

Foto: Slavica Jevđenić/Impuls

Robert Oroz, ekološki aktivista ACT Fondacije došao je iz Fojnice da pruži podršku mještanima. On se za Impuls osvrnuo na odnos Bh političara kada je u pitanju Sutjeska.

„Ja bih napravio jednu paralelu. Nedavno smo imali sličan slučaj na rijeci Uni gdje je pokušana gradnja male hidroelektrane kod vrela same Une u Republici Hrvatskoj i vidjeli smo tada da su se političari iz Bosne i Hercegovine takmičili u tome ko će dati veću podršku u borbi protiv gradnje te male hidroelektrane. Sada imamo jedan gotov isti slučaj, za mene je to ista situacija. Isto rijeka koja protiče kroz nacionalni park, po toj rijeci nacionalni park je i dobio ime. Ovdje imamo sto puta goru situaciju, mala hidroelektrana se pravi na rijeci Jabušnici koja je granična rijeka nacionalnog parka, a rijeka Sutjeska se kopa od same granice uzvodno i pravi se još jedna mala hidroelektrana, a nisam primijetio da se iko od političara oglasio“, govori Oroz.

sutjeska2 foto slavica jevdjenic impuls

Foto: Slavica Jevđenić/Impuls

„Nastavlja se rasprodaja naših prirodnih resursa, nije više u pitanju ni cijena, sada je daj šta daš. Bilo da su u pitanju rijeke, šume, minerali, rude to se sada daje u bescjenje, a svjetski i bjelosvjetski hohštapleri su nanjušili da se za malo novca, za vrlo niske koncesione naknade, preko koruptivnih radnji i sistema koji je neuređen, vrlo lako može doći do tih prirodnih resursa i ostvariti ekstra profit pa tako da imamo jednu sveopću grabež na području Bosne i Hercegovine“, ističe Oroz.

sutjeska4 foto slavica jevdjenic impuls

Foto: Slavica Jevđenić/Impuls

Podsjećamo, investitor mini hidroelektrana je “Hidroenergy d.o.o. Gacko”, firma koja pripada austrijskoj kompaniji “GLA Holding”, čiji je vlasnik državljanin Austrije, porijeklom iz Srbije, Vladimir Vuković.

Aktivisti i mještani su saglasni da svako djelovanje u prirodi ostavlja trag, a posebno ovako veliki projekti, iako je u pitanju mala hidroelektrana.

„Male hidroelektrane daju malo struje za veliku štetu“, navodi Mastilo i naglašava da zajedno može da se uradi mnogo toga

„Ako svi složno ustanemo mislim da možemo postići mnogo“, ističe.

Povezane vijesti

Greenpeace i Shell – rješen višemilionski sudski spor

Foto: X Greenpeace aktivisti prošle su se godine popeli na naftnu platformu. Shell ih je tužio za ogroman iznos, sudski spor najzad završen.  Naftna kompanija Shell...

Gdje je nestao građanski bunt?

Foto: Nezavisne Dvodnevni protesti u Banjaluci zbog Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, a koje su organizovali gradonačelnici Banjaluke...

Popular Articles