Ponedjeljak, 22 Juna, 2026

Oslo protjeruje auta iz centra grada

Gradsko vijeće Osla će “protjerati” auta iz centra grada do 2019 godine kao dio napora da smanje emisije gasova za 50% do 2020 godine. 

Prošle sedmice su sve glavne partije zastupljene u gradskom vijeću podržale plan da se emisije smanje za 50% do 2020 godine, a za 95% do 2030 godine.

“Ključni dio plana je dati prioritet pješacima, biciklistima i javnom saobraćaju nauštrb autima” kaže Lan Marie Nguyen Berg, zamjenica gradonačelnika Osla zadužena za zaštitu okoliša. “To će dovesti i do smanjenja zagadjenosti zraka na lokalnom nivou i time će se poboljšati kvalitet života u gradu. Važan dio plana je da centar grada postane zona bez automobila.”

Trenutno saobraćaj u Oslu je najveći izvor emisija u gradu – ca 63% svih emisija. Prema podacima lokalne vlasti oko 90000 ljudi radi u samom centru, dok samo oko 1000 ljudi živi u njemu.

Prema strateškom planu cilj je povećati upotrebu bicikala za 25% do 2025 godine te sav javni transport prebaciti na pogon na obnovljive izvore energije do 2020 godine.

Ovaj plan gradskog vijeća Osla je objavljen samo dvije sedmice poslije objave cilja Norveške vlade da do 2030 godine Norveška postane klimatski neutralna kroz veliku kupnju karbonskih kredita na medjunarodnom tržištu.

Novosti

 

Povezane vijesti

Sporne i licence za geološka istraživanja na Ozrenu – apeli i ogorčenje eko aktivista

  Nosilac geo istraživanja ne posjeduje licencu za geo istraživanja, a zvorničkom preduzeću angažovanom da ih provede ona je istekla prije desetak dana Nakon novih protesta...

Srbija – Najuspješnija gnijezdeća sezona orlova krstaša ove godine

Foto: Nenad Mihajlović Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je da je, sa 29 gnijezdećih parova i 25 do sada odnjegovanih mladunaca,...

Popular Articles