Četvrtak, 25 Juna, 2026

Njemačka gradi ‘svemirski’ staklenik na Antarktiku

Najvažnije je ono šta je unutra, povrće i biljke, koje će, vjeruju naučnici, u savremenom stakleniku rasti bez zemlje i dnevnog svjetla.

Naučnici iz Njemačkog svemirskog centra počeli su s montažom naprednog staklenika na Antarktiku, koji bi trebao odgovoriti mogu li se u svemiru uzgajati biljke i proizvoditi hrana.

Prvo sjeme bit će posijano krajem februara, a prve glavice zelene salate i radiča će se brati krajem marta, navodi ovaj centar.

Staklenik je na zaleđeni kontinent stigao brodom 3. januara.

Specijalna vozila za snijeg odvukla su ga do 20 kilometara udaljene stanice Neumayer III, u sklopu instituta Alfred Wegener.

Biljke bez zemlje i dnevnog svjetla

Najvažnije je ono šta je unutra, povrće i biljke, koje će, vjeruju naučnici, u savremenom stakleniku rasti bez zemlje i dnevnog svjetla.

“Postavit ćemo police, pumpe za hranjenje i specijalnu LED rasvjetu za optimalno osvjetljenje”, rekao je Daniel Schubert, direktor projekta Eden-ISS.

Riječ je o projektu Evropske unije kojem je cilj uzgojiti svježu hranu za istraživače svemira na dugim misijama na Mjesecu i Marsu.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Zašto diktature za prljave poslove biraju gubitnike?

Istraživanje pokazuje da sistemi zasnovani na učinku mogu navesti sasvim obične ljude na izvršenje ekstremnih zločina/ Foto: Keystone/Hulton Archive/Getty Images Hana Arent je bila u...

Njemačka sprema vojnu operaciju u Hormuškom moreuzu?

Foto: Tanjug Njemačka vlada priprema se za moguće učešće svojih oružanih snaga u misiji zaštite pomorskog saobraćaja kroz Hormuški moreuz. Prema pisanju Der Spiegela, Ministarstvo...

Popular Articles