Srijeda, 24 Juna, 2026

Karta za gradski prevoz u zamjenu za pet plastičnih flaša

Drugi najveći indonežanski grad osmislio je nov način podsticanja svojih stanovnika da recikliraju – besplatan gradski prevoz u zamjenu za plastične flaše.

Prema odluci gradskih vlasti Surabaje, građani mogu besplatno da uđu u autobuse ako ostave plastične flaše na autobuskom stajalištu ili ako ih daju vozaču.

Dvočasovna autobuska karta “košta” deset plastičnih čaša ili pet flaša.

Surabaja je prvi grad u zemlji koji sprovodi ovakav program i nada se da će se do 2020. uspjeti da se riješi plastičnog otpada u gradu.

Lokalni podaci pokazuju da u Surabaji 15 odsto dnevne količine smeća, ili 400 tona, otpada na plastiku.

Jedan autobus može da primi 250 kilograma plastičnih flaša na dan. Ili oko 7,5 tona u mjesec dana. Prikupljeni plastični otpad kasnije se nudi na aukciji kompanijama za reciklažu.

Zarada ide za finansiranje gradskog prevoza i širenje zelenih zona u gradu smještenom na istoku Jave, najvećeg ostrva u Indoneziji.

Autor: Hina

Povezane vijesti

Papua Nova Gvineja: Otkrivena nova vrsta “hodajuće” ajkule

Foto: M.V. Erdmann Morski biolozi su identificirali novu vrstu ajkule iz roda Hemiscyllium u vodama istočne Papue Nove Gvineje, čime je proširena izuzetna grupa ajkula...

Klimatska kriza: Ujedinjene nacije iznijele plan rješenja za prelazak na čistu energiju

Foto: Pexels Dok toplotni talas nastavlja da zahvata Evropu generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš uputio je u utorak apel za ambicioznije globalne akcije u vezi...

Popular Articles