Foto: CZZS
Od 5. do 8. maja održana je trodnevna aktivna posjeta ekoloških aktivista iz Srbije i Bosne i Hercegovine po Saveznoj Republici Njemačkoj u organizaciji pokreta ZBOR (Združeni Balkanski Otpor i Rad) koji okuplja aktiviste iz raznih regiona Evrope.
U sklopu turneje posjećeni su gradovi Kassel, Berlin i Frankfurt na Majni gdje je sa raznim organizacijama (udruženja, sindikati, ministarstva) održano niz sastanaka na temu budućih rudarenja kritičnih mineralnih sirovina na Balkanu, te je kroz javne panele i diskusije građanima Njemačke približen problem rudarenja na Balkanu.
U ovoj posjeti učestvovali su predstavnici udruženja Centar za životnu sredinu iz Banja Luke, Ustanak za opstanak – Prijedor se budi, Attivo iz Kupresa, Dolina Plive iz Jezera, kao i ekološki aktivisti Srbije iz Udruženja Ne damo Jadar, Odbranimo Zlotsku reku, Polekol – Organizacija za političku ekologiju i Rendzeri Istočne Srbije.
Kassel: Prezentovana situacija u BiH i Srbiji
U toku boravka u gradu Kassel održan je sastanak sa ekološkim aktivistima i članovima Global Labour University gdje je održana radionica – „Uvod u online kurs: Pravedno i zeleno: Ekološko pitanje rada“. Na radionici se razgovaralo o mogućnosti stvaranja decentralizovanih, globalno povezanih prostora za učenje namenjenih radnicima i sindikalistima, kroz online kurseve, vebinare i lokalizovane radionice. Prisutnima na radionici detaljno je predstavljena situacija u Srbiji i Bosni i Hercegovini po pitanju rudarenja kritičnih mineralnih sirovina, sa naglaskom na aktivan otpor lokalnog stanovništva.
U večernjim satima u kampusu Univerziteta u Kasselu održana je i panel diskusija „Zelena tranzicija“ i njeni negativni efekti na Balkanu. Cilj organizovane diskusije bio je istražiti političke agende EU, nacionalnih vlada i lokalnih elita u kontekstu borbe za resurse na Balkanu; analizirati strategije multinacionalnih preduzeća koja stoje iza rudarskih aktivnosti, s fokusom na razlike između kineskog, američkog, evropskog i australijskog kapitala; razmotriti posledice rudarskih aktivnosti na lokalne zajednice, njihove organizacije i zahteve; ispitati uticaj ovih aktivnosti na politiku socijalno-ekološke transformacije, koja je neophodna, i istražiti moguće načine napredovanja, s naglaskom na poklapanje interesa između „jezgra“ i „periferije“.
Berlin: Sastanci sa predstavnicima institucija i organizacija
Drugi dan nastavljene su aktivnosti, pa je tako održano niz sastanaka sa različitim relevantnim subjektima. Prvi sastanak održan je u Saveznom ministarstvu za okoliš, zaštitu prirode, nuklearnu sigurnost i zaštitu potrošača, gdje se razgovaralo sa Dr. Mareike Bodderas koja je zadužena za zemlje Istočne Evrope, Centralne Azije, Afrike i Bliskog istoka. Ovom prilikom ekološki aktivisti ukazali su sve štetne posljedice rudarenja na Balkanu, te da takvo rudaranje dovodi do devastacije cjelokupne prirode i uveliko utiče na raseljavanje stanovništva koji tu žive od poljoprivrede i turizma. Bez obzira na to, predstavnica Ministarstva je bila čvrstog stava da je buduće rudarenje prilika koju Balkan ne smije propustiti, te da se takva iskopavanja vrše u skladu sa najvišim evropskim ekološkim standardima, što je izazvalo veliku dozu negodovanja svih ekoloških aktivista s ozbirom na ranije iznešene stavove.
Nakon sastanka u Ministarstvu, održan je radni sastanak sa predstavnicima organizacije PowerShift (Udruženje za ekološki i solidarni energetski i svetski ekonomski sistem) na kome se razgovaralo o rudarenju kritičnih mineralnih sirovina na prostoru Balkana, načinu na koje se ono radi i štetnim posljedicama takvog rudarenja.
Javna tribina u Berlinu | © ZBOR
Posebno je bio zanimljiv sastanak sa njemačkim Sindikatom rudarstva, hemije i energije – IGBCE na kome je predstavljeno stanje po pitanju trenutnih iskopavanja u zemljama Balkana sa akcentom na poštovanje radničih prava, ali i osnovnih ljudskih prava – pravo na život. Izražena je potreba za uzajamnim djelovanjem i nalaženjem zajedničkih ciljeva protiv svih oblika štetnih rudarenja čije posljedice osjeća društvo u cjelini.
Zadnji održani sastanak u Berlinu bio je upriličen u prostorijama Fondacije Heinrich Boll Stiftung – HBS koja usko sarađuje sa Njemačkom strankom Zelenih. Na sastanku se razgovaralo o stanju na Balkanu po pitanju rudarenja kritičnih mineralnih sirovina, a sastanku je prisutvovao i poslanik u njemačkom parlamentu Boris Mijatović.
U večernjim satima u prostorijama organizacije diffrakt/ Centar za teorijsku periferiju održano je niz aktivnosti pod nazivom „Borbe protiv ekstraktivizma i nepravedne zelene tranzicije“. U sklopu toga održana je javna tribina na kojoj se pričalo o sadašnjim i budućim iskopavanjima ruda na Balkanu i štetnosti tih iskopavanja, te je prikazan i film „Flotacija” režiserki Eluned Zoe Aiano i Alesandre Tatić koji govori posljedicama rada rudnika u Boru.
Frankfurt na Majni: Održana javna tribina i prikazan film „Flotacija“
Zadnji dan bio je rezervisan za sastanak sa najvećim njemačkim sindikatom metalaca – IG Metall na kojem je također predstavljeno stanje po pitanju sadašnjih i budućih iskopavanja u regionu Balkana, te je razgovarano o zajedničkim ciljevima i budućoj međusobnoj saradnji.
U večernjim satima, u prostorijama Medico-House prikazan je film „Flotacija“, te je održana i javna tribina na temu „Zelena tranzicija“ i njeni negativni efekti na Balkanu, što je ujedno i bila zadnja aktivnost ove turneje.