Ponedjeljak, 23 Decembra, 2024

Zašto se kaže: Upala mu sjekira u med

Kad se nekome desi nešto lijepo, kad mu se iznenada osmjehne velika sreća, ili kad postigne uspjeh u životu, obično se kaže da mu je upala sjekira u med.

Kad se nekome desi nešto lijepo, kad mu se iznenada osmjehne velika sreća, ili kad postigne uspjeh u životu, obično se kaže da mu je upala sjekira u med. Nekada su ljudi slučajno, dok su sjekli ili cjepali drva, iznenada nailazili na med koji su u drvetu nakupile divlje pčele. Prilikom udarca sjekirom u drvo, dešavalo se da ona propadne u šupljinu punu meda, a s vremenom je ovaj izraz od konkretnog dobio preneseno značenje. Mnogima je ovaj izraz, zbog nepoznavanja njegovog porijekla, djelovao nelogično, pa su umjesto riječi sjekira počeli da koriste riječ kašika. Tako je nastao izraz upala mu kašika u med. Ova zamjena, s obzirom na osnovno značenje frazema o kojem je reč (doći iznenada do velike dobiti, imati veliku sreću), teško se može prihvatiti, jer kad kašika upadne u med tu, zapravo, nema nikakvog iznenađenja.

 

Impulsportal

Povezane vijesti

Česte promjene temperature mogle bi nas koštati meda

Foto: Impuls

Neobično toplo vrijeme za ovo doba godine u BiH dovelo je do cvjetanja bagrema čak 20 dana ranije od uobičajenog, a kako pčelari ističu zasad je situacija povoljna, ali se plaše naglog zahlađenja koje će sigurno prekinuti medenje.

BiH ima oko 700 medonosnih biljaka, a građani jedu manje meda nego stanovnici EU

Foto: Jelena Jevđenič/Impuls

BiH obiluje vrstama meda jer imamo oko 700 medonosnih biljaka. Ipak, građani BiH jedu od 600 do 800 grama meda godišnje dok se u evropskim zemljama med jede čak deset puta više. Je li u pitanju cijena ili nešto drugo?

Popular Articles