Subota, 21 Decembra, 2024

Zašto se kaže: Pasja vrućina

Velika vrućina, obično krajem jula ili početkom avgusta, kad sunce nemilosrdno peče, bez i najmanjeg daška vjetra, naziva se pasja vrućina.

Velika vrućina, obično krajem jula ili početkom avgusta, kad sunce nemilosrdno peče, bez i najmanjeg daška vjetra, naziva se pasja vrućina. Izraz je nastao u starom Egiptu, a vezuje se za pojavu Sirijusa, najsjajnije zvijezde na nebu i jedne od nama najbližih zvijezda (udaljena je od Zemlje 8,7 svjetlosnih godina), koja se jako dobro vidi sa južne Zemljine polulopte, kao i iz zemalja nešto sjevernije od ekvatora. Na egipatskom nebu Sirijus se pojavljuje svake godine u julu, a nestaje iza horizonta tek u aprilu ili maju naredne godine. Pojavom Sirijusa u tim krajevima nastaju velike vrućine i Egipćani su vjerovali da ta zvijezda dodatno doprinosi toploti u toku ljeta, a pošto se Sirijus nalazi u sazviježđu Velikog psa, takve vrućine su nazvane pasje vrućine ili pasji dani. Od starih Egipćana taj izraz su prvo preuzeli Rimljani, a od njih i drugi evropski narodi.
Po starom egipatskom kalendaru godina je počinjala sa pojavljivanjem Sirijusa na horizontu.
U našim krajevima narod je ipak naučio da postoje neka druga pravila, koja možda više ne važe – a to je da avgust ne bi trebalo da bude tako vreo kao juli – od Svetog Ilije sunce sve milije.
Izgleda, ipak, da Sirijus, Pseća zvijezda dominira ljetnjim nebom, mnogo češće nego što pamte narodna predanja iz ovih krajeva.

Povezane vijesti

Impresivna izložba vajarskih dijela Edgara Dege u Banjaluci

Foto: Jelena Blesić Povodom 190 godina od rođenja slavnog francuskog umjetnika Edgara Dege u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske u Banjaluci 5. decembra otvorena je...

Bosonogi Gen: manga o Hirošimi

Bosonogi Gen Bosonogi Gen je manga koju je napisao i ilustrovao Keiđi Nakazava (1939–2012).  Keiđi Nakazava rođen je u Hirošimi i bio je svedok nuklearnog...

Popular Articles