Ponedjeljak, 30 Decembra, 2024

Zašto leptiri ne lete u ravnim linijama?

Leptiri i moljci koriste krila u mnogobrojne svrhe: za letenje, kao pokretne oglasne ploče koje upućuju na njihovu toksičnost i kao prostor za stvaranje kamuflažnih uzoraka.

Zbog toga nije neobično da su lošiji letači od insekata koji imaju optimizirani dizajn krila isključivo za letenje.

Leptirov let je zapravo evolucijska taktika koja predatorima otežava predviđanje njihovih kretnji. Otrovniji leptiri ne moraju imati takve manevre i shodno tomu oni lete u znatno ravnijim linijama.

Prošlogodišnje istraživanje sa Sveučilišta Kyoto u Japanu pokazalo je kako leptiri ostvaruju pomalo čudne kretnje generiranjem dodatne turbulencije sa svakim zamahom krila. Istraživanje sa američkog Sveučilišta John Hopkins u Baltimoru je otkrilo kako leptiri konstantno prilagođuju centar gravitacije pomicanjem pozicije tijela i krila.

Leptir Monarh (Danaus plexippus) je toliko prilagođen da može napraviti okret od 90 stupnjeva u prostoru dužine vlastitog tijela.

znanostblog.com

Povezane vijesti

Međunarodni dan biodiverziteta: Otkrivena nova vrsta leptira za BiH

Anthocharis damone, foto: Branislava Dukić

Na Međunarodni dan biodiverziteta Centar za životnu sredinu iz Banjaluke, objavljuje sjajne vijesti. Još jedan pronalazak vrijedan za nauku u Bosni i Hercegovini. Pronađena je nova vrsta dnevnog leptira.

Naučnici na Vlašiću otkrili rijetkog leptira za kojeg se mislilo da je izumro prije 100 godina

Foto: Zemaljski muzej

U saradnji stručnjaka iz Prirodnjačkog muzeja u Karlsruheu, Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine i lepidopterologa iz Austrije, na planini Vlašić nakon gotovo 100 godina ponovo je pronađena vrsta noćnog leptira pod imenom balkanski planinski mrazovac, saopštio je Zemljski muzej.

Popular Articles