Nedjelja, 22 Decembra, 2024

TV POD SVASTIKOM: Televizija je dijete Trećeg Rajha

Ukoliko se ne bavi zatupljivanjem naroda i propagandom, televizija može biti sjajna alatka za obrazovanje masa. Nažalost, ako izuzmemo Branka kockicu i još par svijetlih primjeraka televizija se još od svojih početaka u Americi 50-ih godina prošlog stoljeća svrstala na tamnu stranu. Nije ni čudo, obzirom da svoje početke uopće nema ni u Americi, a pogotovo ne sredinom prošlog stoljeća, jer se to već dva desetljeća ranije dogodilo u nacističkoj Njemačkoj, gdje je Wermacht neobično zavolio televiziju 

MLADEN BARBARIĆ

Naime, direktor TV Reicha iliti službeno Televizije Velike Njemačke, Eugen Hadamovskyrevoluciju je započeo u ožujku 1935. godine te je program ta postaja prikazivala sve do rujna 1944. godine kada je posljednja emisija zatitrala na malim ekranima Velike Njemačke TV.

7tvrajh 1

Nedavno je otkriveno 260 sati programa

Dugo vremena vladalo je mišljenje kako je tek vrlo mali dio tog programa preživio do današnjih dana, no Spiegel TV prokopao je arhiv i došao do 260 sati programa koji je ležao u prašini od pada Trećeg Reicha. Među zanimljivim materijalima mogu se naći prilozi s konvencije Naci partije u Nürnbergu kao i posjet Benita Mussolinija Adolfu Hitleru te snimke s Olimpijade održane ‘36 u Berlinu. Osim velikih događaja njemačka televizija zabilježila je i intervjue s arhitektom Albertom Speerom ili Robertom Leyem, glavnim čovjekom Njemačkog radničkog fronta i istaknutim nacistom.

7tvrajh 2

Prve godine je u Njemačkoj bilo samo par tisuća TV prijamnika

Isprva je VNTV prikazivala tek par sati programa svaka tri dana, a kvaliteta slike bila je poprilično loša. Kada se prvi puta pojavio na TV ekranu ozloglašeni Joseph Goebels, ministar propagande, nije bio oduševljen, a sama televizija nije uživala veliki ugled u vrhu stranke. No, oko tisuću vlasnika TV prijemnika u Trećem Reichu, koliko ih je tih prvih godina bilo, uglavnom visokih stranačkih dužnosnika i zaposlenika pošte (koja je, zajedno s radijem, bila zadužena za novu igračku) moglo je pratiti programe što su se uglavnom sastojali od zabavnih emisija poput kabarea ili preteče Golog kuhara i Ane Ugarković.

7tvrajh 3

Vrhovnik nacističke propagande, Joseph Goebbels, prčka po prijemniku

Iako je programom dominirao propagandni materijal, gledateljstvo nije pretjerano marilo za nacističke skupove i slične manifestacije, a gledanost je rasla kada su se prikazivali sportski događaji poput boksa ili Olimpijskih igara. Već je Olimpijadu oko 160.000 Nijemaca gledalo na malim ekranima. S početkom rata djelatnici televizije ozbiljno su se uplašili za svoja radna mjesta obzirom da njihova igračka nije uživala veliki ugled, a ni na koji način se nisu mogli uvrstiti u djelatnost vrijednu za ratne napore. No, ubrzo su se reorganizirali te počeli proizvoditi veću količinu zabavnog materijala koji se prikazivao vojnicima zbog čega je Wermacht neobično zavolio TV.

7tvrajh 4

Po osvajanju Pariza, Nijemci su i tamo osnovali televizijsku postaju

Nakon okupacije Pariza osim studija u Berlinu otvoren je i jedan u Parizu te je TV postala snažno oružje kojim su se ratom traumatizirani vojnici prepuštali razbibrizi. Iako je tek mali broj ljudi posjedovao TV prijemnik, signal je slan u TV dvorane, najčešće u pošte i na druga javna mjesta, nešto kao što se danas šalje u birtije. Tijekom rata sve ih je više bilo u vojarnama i bolnicama, a prema nekim podacima ukupno ih je postojalo oko 130 tisuća diljem Njemačke i gotovo sav je program išao u živo.

Lupiga.Com

Povezane vijesti

Internet skinuo s trona televiziju kao najgledanijeg medija za praćenje vijesti

Foto: Brad Weaver/Unsplash

Internet je prvi put prestigao televiziju po pitanju praćenja vijesti, otkrilo je veliko godišnje istraživanje navika britanske publike.

Intimni odnosi u doba Tindera i reality televizije

The Dating Game (ABC)

Pretpostavljam da ste čuli za Tinder, možda ga i isprobali, ili barem znate drugu osoba koja je napravila profil na toj aplikaciji za upoznavanje partnera i partnerice, odnosno za online dating. Iako nešto novijeg vijeka i trenda u Hrvatskoj, online aplikacije za upoznavanje partnera postale su središnji segment tržišta spojeva unazad desetak godina. No, kada govorimo o tržištu spojeva, svakako treba spomenuti i procvat TV reality serija ove tematike poput Brak na prvu, Ljubav je na selu, Gospodin Savršeni, Love Island ili pak Netflixov Love is Blind

Popular Articles