Foto: EPA
Stručnjaci iz britanskog udruženja specijaliziranog za probleme spavanja British Sleep Society pozvali su na ukidanje pomicanja kazaljke sata dva puta godišnje, odnosno na ljetno računanje vremena.
Ovaj zahtjev proizlazi iz negativnih učinaka koje pomicanje sata ima na kvalitetu sna i zdravlje uopšteno, a ta je rasprava također zaživjela u drugim evropskim zemljama.
Dakle, prema autorima rada objavljenog u časopisu Journal of Sleep Research trebalo bi kroz cijelu godinu koristiti zimsko računanje vremena, koje će stupiti na snagu sljedećeg vikenda i ostati aktivno do proljeća.
Naučnici to objašnjavaju na način da je prisutnost sunčeve svjetlosti ujutro ključna za zdravlje, dok ljetno računanje vremena tokom ljeta prisiljava ljude da se probude dok je još mrak.
“Računanje ljetnog vremena tokom zime ima negativne učinke na zdravlje ljudi”, navodi se u istraživanju i dodaje:
“Pomicanje sata na proljeće najnegativnije utiče na cirkadijalni ritam. Konkretnije, na fizičke, psihičke i promjene ponašanja koje doživljavamo kroz 24 sata”, prenosi Mirror.
Ipak, treba napomenuti da se ovo istraživanje odnosi na Veliku Britaniju, koja nema toliko sunčanih sati kao Hrvatska ili druge zemlje Mediterana, zbog čega se naglašava potreba da svaka zemlja donese vlastitu odluku i bude uz nju. Bitno je, naglašavaju naučnici, da se prestane pomicati sat dvaput godišnje, prenosi N1.