Subota, 21 Decembra, 2024

Pronađena olupina aviona kojim je možda letela Amelija Erhart kada je nestala

Foto: Wikipedia (Harris & Ewing)

Istraživački tim iz Južne Karoline tvrdi da je možda pronašao avion kojim je letjela Amelija Erhart kada je nestala u julu 1937.

Robotička kompanija “Deep Sea Vision” (DSV) napisala je u saopštenju za javnost da bi radarska slika koju je snimila “u dijelu Tihog okeana bez poznatih olupina” mogla konačno da riješi jednu od najdugovječnijih misterija.

Kaže se da ta slika okeanskog dna zapadno od namjeravane tačke sletanja američkog pilota odražava izgled i veličinu njenog aviona Lockheed 10-E Electra.
DSV je rekao da je stigao na lokaciju na osnovu “teorije granice datuma” iz 2010. godine, što sugeriše da je Amelijin iscrpljeni navigator zaboravio da vrati kalendar unazad dan nakon što je prešao međunarodnu granicu datuma.

Ovo je moglo da izazove pogrešnu procjenu u zvjezdanoj navigaciji i da prizemlji avion 60 milja zapadno od namjeravanog odredišta.
Niko do sada nije istraživao to područje, rekao je DSV.

Izvršni direktor kompanije Toni Romeo rekao je da olupina koju su uočili izgleda netaknuta.

“Uvijek smo osjećali da bi ona (Erhart) učinila sve što je bilo moguće da nježno spusti avion na vodu, a obris aviona koji vidimo na radarskoj slici sugeriše da bi to mogao biti slučaj”, rekao je on.

Uz pomoć podvodnih arheologa, robotski stručnjaci DSV-a proveli su 90 dana pretražujući površinu od 8.370 kvadratnih kilometara dna Tihog okeana koristeći podmornicu pod nazivom HUGIN 6000.

Radar koji su koristili ima skoro četiri puta veći domet od ranije korišćene opreme ovog tipa.

Kompanija čuva tačne koordinate svog pronalaska u tajnosti.

Erhart je, zajedno sa navigatorom Fredom Nunanom, nestala tokom ljeta od Nove Gvineje do ostrva Haulend u dužini od 2.500 milja dok su pokušavali da prelete svijet.

Spekulacije o njihovom posljednjem ljetu od tada su predmet interesovanja.

Istraživači iz grupe “International Historic Aircraft Recoveri Group” sa sjedištem u Pensilvaniji rekli su 2014. da vjeruju da je krhotina aviona otkrivena na udaljenom pacifičkom atolu 1991. godine porijeklom iz njene letjelice.

Profesor antropologije na Univerzitetu Tenesi rekao je 2018. da vjeruje da dijelovi skeleta pronađenog na ostrvu Nikumaroro u zapadnom Pacifiku 1940. pripadaju 37-godišnjoj ženi pilotu.

Desetine navodnih svjedoka tvrdili su da su čuli Erhart kako poziva u pomoć preko radija.

Kustoskinja aeronautike u Nacionalnom muzeju vazduhoplovstva i svemira Smitsonijan Doroti Kokran rekla je da su snimci DSV-a intrigantni i da zaslužuju dalju istragu.

Hina

Povezane vijesti

Zimski red letenja od 27. novembra na Međunarodnom aerodromu Banjaluka

Foto: Impuls Zimski red letenja na Međunarodnom aerodromu Banjaluka primjenjuje se od 27. decembra ove godine do 29. marta 2025. godine, a u tom periodu...

Amelija Erhart: Žena ispred svog vremena

Foto: Getty Images

Pionirka avijatičarka i inspirativna osoba, Amelija Erhart, prva je žena koja je sama preletela Atlantski okean i postavila mnogo drugih rekorda tokom karijere.

Popular Articles