Srijeda, 8 Januara, 2025

“Praznično srce”: Sindrom kojeg ne treba potcijeniti

Foto: Google

„Praznično srce“ možda zvuči kao naslov nekog sladunjavog filma koji se pušta u vrijeme oko Nove godine, ali u pitanju je prilično opasno zdravstveno stanje. Iako se tokom praznika svi vole opustiti i zaboraviti na kontrolu u jelu i piću, gubi se iz vida kako neumjerenost u ukusnim užicima može jako brzo doći na naplatu.

Pojam „sindrom prazničnog srca“ koristi se već pedesetak godina, a ovo stanje je primjećeno na pacijentima koji su se žalili na srčanu aritmiju, pogotovo kod onih sa fibrilacijom atrija nakon obilne konzumacije alkohola. Ovakvih pacijenata je uvijek bilo više tokom vikenda i praznika, u periodima kada su ljudi skloniji opijanju i prejedanju.

Jednostavno rečeno, unošenje većih količina alkohola u organizam tokom kratkog vremenskog perioda može u radu srca uzrokovati probleme u vidu nepravilnog rada ili palpitacija. Konkretan razlog za ovo nije poznat, ali smatra se kako je u pitanju kombinacija više faktora. Neke studije povezuju konzumaciju alkohola sa smetnjama u provođenju električnih signala u ljudskom organizmu, što može uzrokovati ozbiljne probleme u radu srca. S druge strane, alkohol dehidrira tijelo i iscrpljuje ga što se pokušava kompenzirati promjenama u načinu rada srca – što više alkohola pijete to će srce brže lupati.

Međutim „praznično srce“ ne mora uzrokovati samo alkohol. Ishrana bogata zasićenim masnoćama i natrijumom takođe ima veze sa stanjima poput fibrilacije atrija, a takva masna i slana hrana je upravo hrana kakva se konzumira u vrijeme praznika.

Šta god da dovodi do ovog sindroma, činjenica je da o njemu treba voditi računa. Fibrilacija atrija povećava rizik od srčanog udara, naročito kod osoba koje već imaju povišen srčani tlak ili pate od dijabetesa. Pa, koji su simptomi na koje treba obratiti pažnju?

Najočitiji simptom je svakako iznenadan osjećaj lupanja srca, pri čemu čovjek može osjetiti da mu srce lupa ubrzano ili nepravilno. Ovo lupanje može biti povremeno ili kontinuirano, a „praznično srce“ mogu pratiti i gubitak daha, vrtoglavica, kao i bol u prsima ukoliko je puls izrazito ubrzan.

Ovi simptomi su obično privremeni i u 90 posto slučajeva nestaju u roku od 12 do 24 sata. Ali, to nije razlog da ih se potcijeni ili ne shvati ozbiljno – ukoliko jednom osjetite treperenje srca povezano sa pićem, u 20-30% slučajeva će se to desiti ponovo, naročito ukoliko se nastavi sa konzumacijom alkohola. Ustvari, može se reći da se ovako može i prepoznati razvoj srčanog oboljenja.

Kardiolozi kažu kako je ključ za zdravo srce u umjerenosti, hidrataciji i regularnoj fizičkoj aktivnosti. Uz to, potrebno je ne pretjerivati sa alkoholom tokom praznika kako ne bi došlo do „prazničnog srca“, za šta se preporučuje jedno piće dnevno za žene i dva za muškarce.

Objavi.ba

Povezane vijesti

Veterinari čestitali praznike uz savjete kako zaštititi ljubimce tokom prazničnih slavlja

Foto: Getty Kako ljubimce zaštititi od petardi i vatrometa ili neprikladne hrane? Veterinari sa Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, objavili su simpatičan ali jako poučan video...

CRVENI KARTON – Crni petak made in Republika Srpska

Ilustracija Jelena Žilić, iz knjige „Žene BiH“ Sutra je Crni petak. Hvala, ne treba. Nama je već crno, da crnje biti ne može. Prljavim ulicama...

Popular Articles