UrbanObserver

Nedjelja, 20 Jula, 2025

Namibijsko pješćano more (jedina obalna pustinja na svijetu)

Namib (“prostrano mjesto” ) je velika pustinja u jugozapadnoj Africi koja zauzima područje od oko 50.000 kvadratnih km, pružajući se nekih 1.600 km duž Atlantskog oceana obalom Angole, Namibije i Južne Afrike. 

Pored toga što je jedina obalna pustinja na svijetu, ona je također poznata i kao najstarija na svijetu, a procjenjuje se da se njezina klima nije mijenjala u posljednjih 80 miliona godina. Na Namib putinju padne manje od 10 mm kiše godišnje i gotovo je u potpunosti neplodna, ali ipak, ona je dom velikom broju neobičnih endemskih vrsta biljaka i životinja (beskičmenjaci, reptili i sisavci) koje doslovno žive od magle, s obzirom da im je to jedini izvor vode.

Pustinja Namib je upisana na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Africi 2013. godine kao “jedina obalna pustinja na svijetu u kojoj na prostrana polja dina djeluje magla.”

Namib 1

Namib 2

Namib 3

Namib 4

Pixelizam.com

 

Povezane vijesti

More ispire sve tegobe i smiruje dušu

Foto: Pexels

Svježa morska voda potiče izmjenu minerala i toksina između tijela i vode. Mediteranska klima, vjetar, sunce, aromatično raslinje i prisutnost eteričnih ulja, natrij – klorida, florida i joda...puni čovjeku baterije i oslobađa ga od svakodnevnog stresa. Sitne čestice soli u zraku putuju do najdubljih predjela plućnih alveola. Oligoelementi (elementi u tragovima) i minerali kao magnezij, mangan, kobalt prodiru u organizam iz mora te jačaju prirodni imunitet.

Pronađene do sada nepoznate vrste morskog pauka koje se hrane onim što je opasno po ljude

Foto: Yannis Papanastasopoulos/Unsplash Metan, staklenički plin koji zadržava toplotu, vjerovatno je najpoznatiji po opasnostima po ljude i Zemljinu atmosferu. No, u mračnim okeanskim dubinama je...

Popular Articles