Subota, 21 Decembra, 2024

Na dnu Crnog mora otkriveno 40 olupina srednjovekovnih brodova

Međunarodni tim arheologa otkrio je u Crnom moru 40 olupina brodova, od kojih su neki stariji više od 1.000 godina, što baca novo svetlo na srednjovekovne trgovačke puteve i države.

Brodovi leže u bugarskom pomorju, na dubini od preko 800 metara, a njihovi jarboli, drveni kosturi i drugi delovi odlično su očuvani u ledenim dubinama zbog nedostatka kiseonika, navodi list Njujork tajms.

Tim istraživača je ove jeseni spustio robota koji je uslikao hiljade fotografija visoke rezolucije olupine jednog od tih brodova. Kompjuter je nakon toga spojio fotografije u jednu detaljnu celinu.

Arheolozi su ovo konkretno otkriće datirali u period između 13. i 14. veka. Pretpostavlja se da je ovaj srednjovekovni brod bio deo venecijanske trgovačke flote koja je često plovila Crnim morem.

Kako navodi američki list, ovo je prvi put da su istraživači pronašli ovakav tip broda, u tako dobro očuvanom stanju.

Iznenađuje postojanje komandnog mosta, odakle je kapetan upravljao brodom i posadom koju je činilo oko 20 mornara.

“Nismo mogli da verujemo sopstvenim očima”, rekao je Rodrigo Pačelo Ruiz, jedan od čanova ekspedicije i arheolog na Univerzitetu Sautempton u Velikoj Britaniji.

Nalaz je samo jedan od preko 40 olupina koje je međunarodni tim pronašao i fotografisao u bugarskom pomorju, što ga čini jednim od najvećih pronalazaka podvodvodne arheologije.

Naučnici su datovali olupine od vizantijskih brodova iz 9. veka, do brodova Osmanskog carstva iz 19. veka, navodi Njujork tajms.

Ostaci olupina nalaze se u odličnom stanju, što oslikavaju i fotografije, na kojima se mogu videti netaknuti konopci i drvene skulpture i ukrasi sa brodova.

Podmorska ekspedicija još nije završena, pa arheolozi očekuju još pronalazaka, mahom dobro očuvanih predmeta koje su ovi brodovi prevozili.

Međunarodni tim naučnika koji je istražio brojne olupine u Crnom moru, navodi da je nekoliko desetina hiljada izgubljenih brodova u tom moru najverovatnije doživelo sličnu sudbinu i da je očuvano na isti način.

Poznati okeanograf Vilijar Baskom je još 1976. godini u svojoj knjizi “Duboke vode, antički brodovi” opisao Crno more kao izuzetnu lokaciju za podvodnu arheologiju i jedno od najboljih mesta na svetu za takvu vrstu istraživanja.

U prilog tome govori i otkriće pronalazača olupine Titanika Roberta Balarda. On je 2002. godine u Crnom moru pronašao olupinu grčkog broda starog 2.400 godina, a u jednoj od amfora koje je taj brod prevozio pronađeni su očuvani ispečeni fileti ribe, poslastice na trpezi antičke Grčke.

Tim međunarodnih arheologa dobio je od bugarskih ministarstava kulture i spoljnih poslova posebnu dozvolu da istraže dubine bugarskog podmorja. Ekspedicija je počela prošle godine i trajaće naredne dve godine.

Izvor: Agencije

 

Povezane vijesti

Izumrla jadranska vrsta morskog psa pronađena u Crnom moru

Foto: Getty Images

Iako se smatraju najstarijim životinjama na planeti, čije se evolucijsko porijeklo može pratiti 200 miliona godina prije dinosaura, morski psi i raže zbog bioloških i ekoloških karakteristika danas spadaju među najugroženije vrste na svijetu.

Skriveni grad u srcu džungle niko nikada nije primijetio (VIDEO)

Foto: Printscreen

Revolucionarno otkriće drevnog grada Maja, za koji se smatralo da ga je "nemoguće" pronaći, moglo bi dramatično promijeniti naše razumijevanje prošlih civilizacija i njihovog načina života.

Popular Articles