Wednesday, November 20, 2024

Muntjak (Muntiacus reevesi) – mali jelen koji laje

Foto: Ayan Nayak/Unsplash

Muntjak (Muntiacus reevesi) pripadnik je potporodice jelena. Rašireni su po južnoj, jugoistočnoj i istočnoj Aziji. U zatočeništvu dožive oko 17 godina.

Tijelo mu je obraslo kratkom, mekom dlakom tamnosmeđe, žućkaste ili sivkaste boje. Samotni su ili borave u manjim skupinama. Hrane se travom, niskim rastinjem, otpalim plodovima, korijenjem. Nastanjuju uglavnom šumska područja s gustom vegetacijom, često u blizini vode.

Na čelu mužjaci imaju dvije tamne pruge u obliku slova V koje dosežu do rožišta, a ženke tamniju dlaku u obliku dijamanta. Dugih rožišta s kratkim rogovima i vidljivim očnjacima u gornjoj čeljusti. Gornji očnjaci mužjaka produženi su pa u luku izbijaju ispod gornje usne. Suzne žlijezde su vrlo izražene. Bedra su povišena pa životinja izgleda pogrbljeno. Rep je kratak i poprilično širok, a drži ga uspravno ako je uznemiren.

Glasanje im nalikuje lajanju. Drugo ime za muntjaka je „jelen koji laje“. Uznemireni muntjak može vriskati, a ženke s podmlatkom ciče.

Aktivni su cijeli dan, a najviše tokom zore i sumraka. Na otvorenim prostorima gdje su često uznemiravani aktivniji su tokom noći. Nakon hranjenja zalegnu da bi u miru preživali.

Muntiacus reevesi nalazi se na Popisu Evropske unije invazvnih stranih vrsta od 2016. godine pa njihovo prisustvo u Evropi nije poželjno.

a931e85010b93383ea8405d417a9fd01df9dcdb4

Foto: Amy Lewis / WTML

Za razliku od drugih vrsta jelena, muntjak nema određeno razdoblje parenja i može se pariti tokom cijele godine. Razdoblje trudnoće je oko 210 dana, a obično rađa jedno lane, iako se ponekad rađaju dva. Ženke muntjaka mogu ponovno ostati trudne samo nekoliko dana nakon okota. Lane se odbijaju od sise nakon osam sedmica, a ženke polno sazrijevaju unutar prve godine.

Muntjak je uglavnom samac, ali se ponekad može naći u porodičnim skupinama.

 

 

 

Povezane vijesti

Mačke imaju veliki uticaj na fizičko i mentalno zdravlje svojih vlasnika

Foto: Yerlin Matu/ Unsplash

Mačke žive sa ljudima hiljadama godina, donoseći im radost svojim predenjem i ludorijama, a nova istraživanja otkrivaju dubok uticaj ove životinje na naše fizičko i mentalno zdravlje, ali i upozoravaju na određene opasnosti.

Gdje su nestali Iliri? 5 teorija o sudbini drevnog naroda

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već vijekovima intrigira istoričare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekada naseljavao veliki dio Balkanskog poluostrva, nestali su iz istorijskih zapisa gotovo bez traga. No, je li njihov nestanak zaista potpuna misterija ili možemo ponuditi neka rješenja?

Popular Articles