fbpx

Metuzalem - Najstarija akvarijumska riba na svijetu

metuzalem ribica

U San Francisku u zoološkom vrtu živi najstarija akvarijumska ribica na svijetu čije je ime Metuzalem. Metuzalem voli da jede svježe smokve i uživa dok ga neko češka po stomaku…

U Bibliji, Metuzalem je bio Nojev deda i doživio je 969 godina. Metuzalem iz San Franciska nije dostigao viševjekovnu starost, ali biolozi sa Kalifornijske akademije nauka vjeruju da je stara oko 90 godina, bez poznatih živih vršnjaka.

Metuzalem je australijska riba plućašica koja ima sposobnost da, osim disanja na škrge, udiše i atmosferski vazduh. Biolozi smatraju da plućašice predstavljaju evolutivnu vezu između riba i vodozemaca.

Dugačak je 1,2 metara, a težak 18 kilograma. U muzej San Franciska stigao je 1938. godine iz Australije. Metuzalemu publicitet nije stran. Prvi put se o toj ribi pisalo 1947. godine prenosi Gardijan.

O Metuzalemu se prvi put pisalo u San Francisco Chronicle-u 1947.godine:

“Ova čudna stvorenja, sa zelenim ljuskama koje izgledaju kao svježi listovi artičoke, naučnicima su poznata kao moguća ’karika koja nedostaje‘ između kopnenih i vodenih životinja.

Do prije nekoliko godina, najstarija australijska plućka je bila u akvarijumu Šed u Čikagu. Ali ta riba, po imenu “Deda”, umrla je 2017. u 95. godini.

Metuzalemovi staratelji vjeruju da je riba ženka, iako je teško odrediti pol vrste bez rizičnog vađenja krvi. Akademija planira da pošalje mali uzorak njenog peraja istraživačima u Australiji, koji će pokušati da potvrde pol i utvrde tačnu starost ribe.

Kalifornijska akademija nauka ima još dvije australijske plućke koje su mlađe, za koje se vjeruje da su u 40-im ili 50-im godinama , rekao je Jan.

Australijska plućka je sada ugrožena vrsta i više se ne može izvoziti iz australijskih voda, tako da biolozi na akademiji kažu da je malo vjerovatno da će dobiti zamjenu kada Metuzalem umre.