Foto: Jelena Jevđenić/Impuls
Broj poznatih životinjskih vrsta iznosi negdje oko 7,7 miliona.
On se konstantno mijenja, djelimično iz razloga što se dosta vrsta nalazi na ivici izumiranja, ali i zato što naučnici svake godine opišu još između 14.000 i 18.000 novih vrsta. Ali da bi se došlo do ukupnog broja vrsta koje su hodale našom planetom, prema riječima naučnika: moraju da se iskoriste podaci iz fosilnig zapisa.
Kako se život na Zemlji pojavio prije više od 3,7 milijardi godina, prvi organizmi su bili izuzetno jednostavni i prosti. Da bi se pojavio višećelijski život, moralo je da prođe makar još 1,4 milijarde godina, a tek prije 800 miliona godina životinje se evoluirale u nešto slično onome kakvim ih danas na prvi pomen zamišljamo.
Veliki broj tih životinja nikada nije uspio da opstane i ostane zapisan u fosilnim ostacima. Meka tkiva i dijelovi tijela, vrlo brzo propadaju. Pored toga, kako se ploče na našoj planeti konstantno pomijeraju i remete slojeve u kojima se nalaze kosti davno izumrlih životinja, dobar dio i ovih dokaza je nepovratno uništen.
“Standardna procjena je da je 99,9 odsto vrsta koje su ikada živjele izumrlo,” rekao je dr Dejvid Jablonski sa Univerziteta u Čikagu.
Broj je svakako nevjerovatno velik, posebno ako se uzme u obzir da na planeti živi oko 130 milijardi sisara, oko 428 milijardi ptica, 3,5 triliona riba i oko 1017 insekata. Ukoliko se pretpostavi da je raznovrsnost životinja bila relativno stabilna tokom istorije, onda možemo napraviti projekcije koristeći proporcije na osnovu trenutnog broja postojećih vrsta i prethodno pomenute pretpostavke da je izumrlo 99,9 posto.
Ako na Zemlji postoji 3,85 miliona vrsta insekata trenutno, to odgovara broju od 385 miliona u prošlosti – a 385 miliona puta 1017 (trenutan broj insekata) je 3.85 x 1027insekata. Stoga ukoliko uzmemo u obzir sve člankonošce, beskičmenjake i kičmenjake, i ponovimo jednačinu uzetu u obzir u prethodnom slučaju, dolazimo do ukupnog broja od 4,5 x 1027 životinja.