Petak, 27 Decembra, 2024

Kako pauk plete mrežu?

Foto: Matthieu Joannon/Unsplash

Mnogi od nas smatraju da pauci svoju svilenkastu nit upotrebljava samo i isključivo za pletenje svojih mreža ipak to baš i nije tačno

Ipak, ni jedna druga životinja ne upotrebljava svoj svileni konac u toliko različitih svrha kao što ga upotrebljava pauk.

Pauku njegova nit služi za gradnju skrovišta, kanala za spašavanje, za pravljenje ronilačkih zvona, “vazdušnih letelica”, lasa, zamki i, naravno, mreža.

Pauci ne spadaju u red insekata, već u posebnu grupu poznatu pod imenom Arachnidea. Za razliku od insekata, pauci imaju osam pari nogu, osam pari očiju, nemaju krila i građeni su samo iz dva dijela.

Pauci se mogu pronaći u svim klimatskim predjelima: oni se kreću po zemlji, pužu uz biljke, “trče” po površini vode, pa čak i žive u vodi. Razne vrste pauka žive u svim krajevima svijeta, dok kod nekih vrsta može biti vrlo opasan ili čak smrtonosan za čovjeka!

Svoje svilene niti pauk stvara u jednoj žlijezdi koja se nalazi u stomaku. Pri samom vrhu njegovog stomaka nalaze se određeni organi sastavljeni od tankih kanala. Svila se luči, prolazi ovim kanalima i izlazi kroz otvore. Pri izlazu iz otvora, ona je još uvek u tekućem stanju; čim dođe u dodir sa vazduhom, odmah očvrsne pretvarajući ih u svilene paukove niti.

Od tog svilenog konca pauk može isplesti mrežu, ali i neke druge tvorevine. Od ljepljivih vlakana plete mrežu koja mu služi za lov na kukce. Za izradu pregrada svoje mreže pauk stvara mnogo deblje i jače niti. A za potrebe čahurenja može isplesti niti one debljine koju želi.

I same mreže što ih pauci pletu mogu biti vrlo različite. Mreža u obliku kotača pripada skupini koju najčešće vidimo. Postoje i mrežaste “cijevi”, sačinjene od glatkih niti u obliku tunela, poput nekih skrovišta.

Jedna podvrsta pauka izrađuje svoje mreže u obliku jama s pokretnim, otvorenim poklopcem, koji se odmah spusti i zatvori „jamu“ čim u nju upadnu kukci. Opet neke druge podvrste ispredaju mrežu u obliku zvona za ronjenje, koje ne propuštaju vodu, te mogu živjeti i pod vodom!

Pročitajte i 1000 zašto: Zašto pauci pletu mrežu? 

 

Povezane vijesti

Znaju li mačke svoje ime?

Foto: Impuls Da li vaša mačka reaguju kada je zovete imenom? Prema riječima stručnjaka, mačke mogu da prepoznaju i reaguju na imena koja im damo,...

Nisu nezainteresovane i ne mrze cijeli svijet: Šta mačke zaista vole

Foto: Tucker Good/ Unsplash Mačke često izgledaju kao da mrze cijeli svijet, ali to zapravo nije istina. Postoje mnoge stvari koje vaši krzneni ljubimci vole. U...

Popular Articles