Subota, 21 Decembra, 2024

Kako je nastao klavir?

Kako bi se dublje razumjeli historijski aspekti ovog značajnog muzičkog instrumenta, dobro je znati ko je izumio klavir.

 

Jedan od najpopularnijih muzičkih instrumenata, klavir, ima višestruku primjenu i može da se koristi u vidu pratnje, kao dio kamerne muzike ili kao dio ansambla. Pored ovih zanimljivih karakteristika, mnogo toga može da se nauči o klaviru, uključujući i njegovu historiju. Kako bi se dublje razumjeli historijski aspekti ovog značajnog muzičkog instrumenta, dobro je znati ko je izumio klavir.

Ko je izumio klavir?

Bartolomeo Kristofori, koji je nekad pravio muzičke instrumente u Italiji, smatra se izumiteljem modernog klavira. Živio je od 1655. do 1731. Napravio je ovaj instrument negdje u 18.vijeku dok je radio u službi princa Ferdinanda Medičia, vodeći računa o njegovim instrumentima. Dalje, usavršio je komplikovan mehanički aspekt klavirskog dizajna. Pored toga, smatra se izumiteljem i nekih drugih instrumenata sa dirkama poput ovalnog spineta i spineta. Sva tri originalna klavira koje je napravio Kristofori postoje i danas i sva tri klavira potiču iz 20-ih godina 18.vijeka. Prvi je napravljen 1720. i trenutno se nalazi u Njujorku, u muzeju Metropolitan. Drugi potječe iz 1722., nalazi se u Rimu u Nacionalnom muzeju muzičkih instrumenata (Museo Nazionale degli Strumenti Musicali). Treći datira iz 1726, a trenutno se nalazi u Leipzig University’s Musikinstrumenten (Leipzig University’s Musikinstrumenten).

Različite vrste klavira uključuju: koncertni klavir, pijanino, polukoncertni klavir i električni klavir. Koncertni klavir karakteriše horizontalna raspodela žica i okvira. Isto tako, pijanino je takođe vertikalni klavir koji je mnogo kompaktniji u smislu dizajna. Polukoncertni klavir je poznat po svojoj kraćoj strukturi, visini od oko 85-90 cm. Električni klavir je kraći od polukoncertnog klavira i prepoznaje se po kraćim klavirskim čekićima. Klavir je u mnogome doprinio ljudskom društvu. Odigrao je značajnu ulogu u razvoju zapadnjačke klasične muzike. Pored toga, u velikoj mjeri je zastupljen na filmu i televiziji. Dalje, koristi se i u džez muzici. Tipičan klavir uključuje rezonantni korpus, žice i mehanizam sa klavijaturom i pedalama. Betoven, Mocart i Hajdn su među najeminentnijim imenima muzike koji su koristili klavir kao instrument. Isto važi i za Johana Bramsa, Feliksa Mendelsona i Roberta Šumana.

Izvor: glasnaroda/kakopedia

Povezane vijesti

Pola vijeka albuma “Autobahn”: Industrijska muzika za narodne mase

Kraftverk Legende "Kraftverka", njemačke elektronske muzike, proslaviće 50. godišnjicu svog kultnog albuma "Autobahn" na koncertnoj turneji u 2025. pod nazivom "Multimedijani koncerti". Originalno objavljen krajem novembra...

Kako je Nina Simone govorila o rasnoj nepravdi i svojim pjesmama

Foto: Jack Robinson "Biram da odražavam vrijeme i situacije u kojima se nalazim. To je, za mene, moja dužnost." "Moram reći da Martin Luther King nije...

Popular Articles