UrbanObserver

Utorak, 29 Aprila, 2025

Jezera pustinje Ubari – Libija

Foto: wooarts.com

Pustinja Ubari, poznata kao Idehan Ubari i Pješčano more Ubari, je hiper-suva regija jugozapadne Libije prekrivena pješčanim dinama koje zauzimaju površinu od oko 58.000 km².

Prije 200.000 godina, ovo je bilo vlažno i plodno područje s puno kiše i rijeka koje su hranile ogromno jezero (Megafezzan) veličine Češke.
Tokom vlažnih razdoblja jezero je zauzimalo površinu od 120.000 kvadratnih kilometara. Uslijed klimatskih promjena koje su se desile pre 3.000 do 5.000 godina rijeke su presušile, a jezero isparilo. Ipak, tragovi ovog ogromnog jezera su i dalje prisutni u obliku prelijepih mikro jezera raštrkanih između visokih dina.

ubari lakes 12

Foto: wallpapers.com

U pustinji Ubari trenutno postoji oko 20 jezera okruženih palmama i vegetacijom – prekrasne oaze koje izgledaju kao anomalija u oštrom pustinjskom okruženju.

Među najvećim Ubari jezerima je Gaberoun, a najljepše jezero Um al Maa jezero. Njegovo ime znači “majka vode”. Ova jezera nisu baš plitka, u rasponu od 7 do 32 metara dubine ali opet i dan danas postoji veliki rizik isušivanja. Godišnja količina padavina je samo 8 mm (litara po metru kvadratnom) a ponekad prođe nekoliko godina bez kapi kiše.

Jezera su veoma slana zbog konstantnog isparavanja a pritom nemaju pritoke. Pored toga, isparavnje je izazvalo i raspadanje minerala u jezeru, zbog čega je voda postala još slanija. Neka od ovih jezera su skoro pet puta slanija od morske vode a pojedina imaju crvenkastu boju od prisustva algi koje su otprone na veliku količinu soli. Inače, slana jezera Sahare se nazivaju “šotovi”.

Oasis in Libya

Foto: Wikipedia

 

Povezane vijesti

Zašto su pčele proglašene najvažnijim bićima na planeti?

Foto: Impuls Međunarodni Institut “Earthwatch” je 2019. godine proglasio pčele najvažnijim živim bićima na svijetu. Ova sićušna bića imaju suštinski uticaj u održavanju ekosistema i...

Kako komuniciraju biljke?

Foto: goodfon.com

Komunikacija je dio života čovjeka i cijele prirode. Osim što je svojstvena čovjeku i životinjama, neverbalna komunikacija postoji i u biljnom svijetu. Premda biljke nemaju specifična osjetila poput čovjeka ili životinje, njihov je život puno složeniji nego što se pretpostavlja. Dijelom skriven ispod površine zemlje, biljni svijet također prima, prenosi i daje informacije. Povezan je i komunicira i sa životinjama i ljudima, kao i s okolišem koji ga okružuje.

Popular Articles