Srijeda, 27 Novembra, 2024

Jezera pustinje Ubari – Libija

Foto: wooarts.com

Pustinja Ubari, poznata kao Idehan Ubari i Pješčano more Ubari, je hiper-suva regija jugozapadne Libije prekrivena pješčanim dinama koje zauzimaju površinu od oko 58.000 km².

Prije 200.000 godina, ovo je bilo vlažno i plodno područje s puno kiše i rijeka koje su hranile ogromno jezero (Megafezzan) veličine Češke.
Tokom vlažnih razdoblja jezero je zauzimalo površinu od 120.000 kvadratnih kilometara. Uslijed klimatskih promjena koje su se desile pre 3.000 do 5.000 godina rijeke su presušile, a jezero isparilo. Ipak, tragovi ovog ogromnog jezera su i dalje prisutni u obliku prelijepih mikro jezera raštrkanih između visokih dina.

ubari lakes 12

Foto: wallpapers.com

U pustinji Ubari trenutno postoji oko 20 jezera okruženih palmama i vegetacijom – prekrasne oaze koje izgledaju kao anomalija u oštrom pustinjskom okruženju.

Među najvećim Ubari jezerima je Gaberoun, a najljepše jezero Um al Maa jezero. Njegovo ime znači “majka vode”. Ova jezera nisu baš plitka, u rasponu od 7 do 32 metara dubine ali opet i dan danas postoji veliki rizik isušivanja. Godišnja količina padavina je samo 8 mm (litara po metru kvadratnom) a ponekad prođe nekoliko godina bez kapi kiše.

Jezera su veoma slana zbog konstantnog isparavanja a pritom nemaju pritoke. Pored toga, isparavnje je izazvalo i raspadanje minerala u jezeru, zbog čega je voda postala još slanija. Neka od ovih jezera su skoro pet puta slanija od morske vode a pojedina imaju crvenkastu boju od prisustva algi koje su otprone na veliku količinu soli. Inače, slana jezera Sahare se nazivaju “šotovi”.

Oasis in Libya

Foto: Wikipedia

 

Povezane vijesti

Dolina Mzab: Dragulj u srcu pustinje

Foto: Yann Arthus-Bertrand

Na oko 600 kilometara od Alžira, glavnog i najvećeg grada istoimene severnoafričke države, u severnoj Sahari, prostire se duboka, uska dolina pod imenom Mzab, u kojoj se nalazi nekoliko utvrđenih naselja (ksur) osnovanih od strane Ibadita u 10. veku.

Endemski pauk pronađen na Ozrenu dobio naučno ime po planini

Foto: UG Fojničani

U Doboju je juče predstavljen ozrenski pauk porrhomma ozrenensis, koji je naziv dobio prema mjestu pronalaska planini Ozren i predstavlja endemsku vrstu na Balkanu.

Popular Articles