Svjetska meteorološka organizacija napravila je listu ekstremnih vremenskih prilika, odnosno mjesta na kojima se one manifestuju.
Lista izgleda ovako:
Najniža temperatura
Najveći minus zabilježen je u Vostoku, na Antarktiku, gde je 21. jula 1983. godine izmjereno čak minus 89,2 stepeni Celzijusa.
Najviša temperatura
“Dolina smrti” u Kaliforniji ušla je u istoriju kada je u njoj u ljeto 1913. godine izmjereno nevjerovatnih 56,7 stepeni Celzijusa.
Najviše padavina za jedan minut
U Junionvilu, u američkoj državi Merilend, rekord je zabilježen 4. jula 1956. godine, kada je za jedna minut napadalo 31,2 milimetra kiše po metru kvadratnom.
Najviše padavina za 24 sata
Najviše kiše tokom jednog dana palo je u periodu od 7. do 8. januara 1966. godine, kada je ciklon Denis prolazio preko ostrvlja u Indijskom okeanu. Čak 1.825 litara po metru kvadratnom za samo jedan dan.
Najjači grad
Najjači grad ikada pao je u Gopalganju, u Bangladešu, 14. aprila 1986. godine. Prijavljeni su komadi leda teški jedan kilogram, od kojih su poginule 92 osobe.
Najduži sušni period
Najduži period bez padavina zabilježen je u Čileu, u gradu Arika, gdje kap kiše nije pala punih 14 godina, od oktobra 1903. do januara 1918. godine.
Najviši hladni gejzir
U Andernahu, u Njemačkoj, 16. septembra 2002. godine zabilježen je mlaz vode visok 61,5 metara koga je izbacio gejzir.
Najhladniji put
Ruski autoput Kolima je najhladnija saobraćajnica na svijetu. Tamo temperature ponekad padaju i do minus 67,7 stepeni. Da stvar bude još strašnija, jedan dio tog puta zove se “Put kostiju” u znak sjećanja na zatvorenike koji su preminuli gradeći ga.
Najveća ledena pustinja
Najveća ledena pustinja, koja se ne nalazi u polarnom krugu, je na teritoriji Kanade. Nalazi se u nacionalnom parku Kluane i prostire se na području od 21.980 kvadratnih kilometara.
Naseljeno mjesto sa najnižom temperaturom
Sibirsko mjesto Ojmjakon je najhladnije mjesto u kome žive ljudi izvan Antarktika. Tamo temperature padaju do minus 68 stepeni Celzijusa.