Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Bor od 5.067 godina najstariji na svijetu

Starost bora, pronađenog u šumama na zapadu SAD-a, utvrđena je naučnom metodom analize mutacije DNK-a.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Utahu utvrdili su da je bor Pinus longaeva, pronađen u šumama na zapadu Sjedinjenih Američkih Država, najstarije živo biće na Zemlji.

Bor u brdima Kalifornije star je 5.067 godina.

Profesorica iz Utaha Karen Mock potvrdila je kako je starost bora utvrđena znanstvenom metodom analize mutacije DNK-a.

Nedaleko od tog bora nalazi se još jedan, koji je sa 4.840 godina drugo najstarije biće na planeti. Na trećem je mjestu također bor koji već 3.840 godina živi u Nevadi.

Staklene spužve stare i do 15.000 godina

Botaničar sa Sveučilišta u Liverpoolu Joao Pedro de Magalhaes kazao je da u hladnim vodama Anktarktika žive staklene spužve, za koje se pretpostavlja da su stare i do 15.000 godina, ali da to još nije naučno dokazano.

“Za te spužve znamo još samo da su stare i da imaju spor metabolizam zbog hladne vode u kojoj žive. Najstarije biće za koje postoji znanstveni dokaz jest bor u Kaliforniji”, kazao je Magalhaes.

Ustaljena metoda određivanja starosti stabala jest brojanje godova na stablu, ali to nije precizna metoda za sve vrste stabala i njena je mana to što se stablo mora posjeći.

Znanstvena metoda praćenja mutacije DNK-a znatno je kompleksnija i preciznija, tvrde znanstvenici.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Nisu nezainteresovane i ne mrze cijeli svijet: Šta mačke zaista vole

Foto: Tucker Good/ Unsplash Mačke često izgledaju kao da mrze cijeli svijet, ali to zapravo nije istina. Postoje mnoge stvari koje vaši krzneni ljubimci vole. U...

Ekspedicija razočarana: Sunce na Južnom polu “ugasilo” teoriju ravne Zemlje

  Tim teoretičara zavjere koji vjeruju da je Zemlja ravna otišao je na Južni pol u nadi da će dokazati, jednom za svagda, da naša...

Popular Articles