UrbanObserver

Utorak, 13 Maja, 2025

Bor od 5.067 godina najstariji na svijetu

Starost bora, pronađenog u šumama na zapadu SAD-a, utvrđena je naučnom metodom analize mutacije DNK-a.

Znanstvenici sa Sveučilišta u Utahu utvrdili su da je bor Pinus longaeva, pronađen u šumama na zapadu Sjedinjenih Američkih Država, najstarije živo biće na Zemlji.

Bor u brdima Kalifornije star je 5.067 godina.

Profesorica iz Utaha Karen Mock potvrdila je kako je starost bora utvrđena znanstvenom metodom analize mutacije DNK-a.

Nedaleko od tog bora nalazi se još jedan, koji je sa 4.840 godina drugo najstarije biće na planeti. Na trećem je mjestu također bor koji već 3.840 godina živi u Nevadi.

Staklene spužve stare i do 15.000 godina

Botaničar sa Sveučilišta u Liverpoolu Joao Pedro de Magalhaes kazao je da u hladnim vodama Anktarktika žive staklene spužve, za koje se pretpostavlja da su stare i do 15.000 godina, ali da to još nije naučno dokazano.

“Za te spužve znamo još samo da su stare i da imaju spor metabolizam zbog hladne vode u kojoj žive. Najstarije biće za koje postoji znanstveni dokaz jest bor u Kaliforniji”, kazao je Magalhaes.

Ustaljena metoda određivanja starosti stabala jest brojanje godova na stablu, ali to nije precizna metoda za sve vrste stabala i njena je mana to što se stablo mora posjeći.

Znanstvena metoda praćenja mutacije DNK-a znatno je kompleksnija i preciznija, tvrde znanstvenici.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Banja Luka – U toku procjena zdravstvenog stanja stabala na području grada

Foto: Grad Banja Luka Počela je procjena zdravstvenog stanja stabala na području grada Banje Luke. Kako pojašnjavaju iz Odjeljenja za komunalne poslove, u našem gradu većina...

Bifurkacija rijeke Nerodimke

Tačno mjesto gdje se rijeka Nerodimka račva, foto: Ottis/Wikimedia Commons Rijeka Nerodimka na Kosovu jedina je poznata rijeka u Evropi koja se uliva u dva...

Popular Articles