Subota, 21 Decembra, 2024

Bijela duga, rijedak prirodni fenomen

Kao što i samo ime govori, Bijela duga je sličan fenomen klasičnoj dugi, samo što ona ne pokazuje svoj spektar boja, već je skoro uvijek potpuno bijela.

Kao što i samo ime govori, Bijela duga je sličan fenomen klasičnoj dugi, samo što ona ne pokazuje svoj spektar boja, već je skoro uvijek potpuno bijela.

Bijela duga, poznata i kao Magloviti luk, se za razliku od klasične duge ne pojavljuje tokom ili poslije kiše, ona se može vidjeti samo u magli. Formira se na isti način kao i klasična duga, kada se svjetlo reflektuje unutar sićušnih kapljica vode, a zbog vrlo male veličine kapljica koje uzrokuju maglu (manje od 0,05 milimetara) Bijela duga može imati samo slabe nijanse crvene i plave boje na ivicama, toliko blijede da su gotovo neprimjetne.

Bijela duga 1

Za razliku od standardnih duga, bijele ponekad mogu formirati i cijeli zatvoren krug zbog čega izgledaju još spektakularnije.

Bijela duga 6

Ovakva pojava se češsto može vidjeti iznad oblaka, a piloti je zovu Oblakov luk, ili na moru, gdje je pomorci ponekad nazivaju Morski pas. Također, ovakve duge se nekada pojavljuju i noću, a one se tada zovu Mjesečev magloviti luk.

Bijela duga 2

Bijela duga 3

Bijela duga 4

Bijela duga 5

Izvor: pixelizam.com

 

Povezane vijesti

Endemski pauk pronađen na Ozrenu dobio naučno ime po planini

Foto: UG Fojničani

U Doboju je juče predstavljen ozrenski pauk porrhomma ozrenensis, koji je naziv dobio prema mjestu pronalaska planini Ozren i predstavlja endemsku vrstu na Balkanu.

Prirodna obnova sjemena Pančićeve omorike još uvijek je enigma za naučnike

Foto: Milomir Kovačević

Omoriku je 1875. godine, kao novu vrstu za nauku, u zaseoku Đurići u Zaovinama na Tari otkrio Josif Pančić, čuveni botaničar i osnivač Botaničke bašte. Ovo otkriće privuklo je veliku pažnju botaničara toga doba, a i danas se smatra jednim od najznačajnijih botaničkih otkrića u Evropi 19. vijeka, piše rts.

Popular Articles