Subota, 21 Decembra, 2024

300 vulkana i ljudska ruka stvorili su najneobičnije vinograde

Foto: Shutterstock

Nekada plodno ostrvo zadesila je prirodna katastrofa. Onda je čovjek riješio da uzme stvar u svoje ruke i na ostrvu prepunom kratera i crnog šljunka napravi jame sa specijalnom namjenom.

Zahvaljujući ili uprkos svojoj vulkanskoj istoriji, većim dijelom ostrva Lanzarote dominira pejzaž nalik na površinu Mjeseca. Bez drveća, sa mnogobrojnim kraterima i stenovitim formacijama. Ipak, u unutrašnjim oblastima ostrva mogu se vidjeti izdanci vinove loze kako vire iz crno-sivog vulkanskog tla. 

Pejzaž nalik površini Meseca

Sve do tridesetih godina 18. vijeka, ostrvo Lanzarote je bio predio bujne prirode i poljoprivredne industrije. Međutim, u jednom trenutku je došlo do eksplozija brojnih vulkanskih vrhova čija serija silovitih erupcija je prekrila ostrvo slojevima pepela i šljunka. U početku, poljoprivrednici sa ovog ostrva su smatrali da se neće izvući iz katastrofe koja ih je zadesila. Ipak, ubrzo su otkrili sve pogodnosti plodnog vulkanskog tla kao i da njegove karakteristike pogoduju određenim biljnim vrstama. Među kojima je i vinova loza.

Kombinovali su razne tehnike i načine uzgajanja sve dok nisu došli do savršenog “recepta za uspjeh”, koristeći prirodne resurse koje im okolina obezbjeđuje.

Lanzarote 2 2172187645

Foto: Shutterstock

Naoružani pijucima i dinamitom oni su probijali debeli površinski sloj lave i pravili ogromne rupe. Danas, neke od njih idu i do tri metra u dubinu i predstavljaju dominantnu sliku unutrašnjosti ostrva. Razlog za ovako destruktivno dejstvo leži u činjenici da su tokom vremena shvatili da ako posade mladice grožđa u jame, na taj način čuvaju željenu vlažnost plodova.

Veličina kratera dozvoljava da se posadi jedan do tri čokota loze, a da bi nadoknadili nedostatak vode unutar rupa koriste još jedan “dar prirode” – ispunjavaju krater slojem kamenja lave. Glavna uloga ovog kamenja je da zadržava vlagu iz okeana koji zapljuskuje obale Lanzarote, dok je tokom noći postepeno oslobađa.

Sve to u kombinacijia sa plodnim vulkanskim tlom, idealnom nadmorskom visinom, hladnim povjetarcem sa Atlantika i toplotom koja pristiže sa afričkog kontinenta stvorili su idealne uslove za uzgajanje jednog od najcjenjenijih vina u svijetu. Pošto je okolina uglavnom gola i nema mnogo rastinja koje bi pružilo dovoljnu zaštitu na ostrvu gdje duvaju jaki vjetrovi, vinogradari dižu “zidove” poolukružnog oblika čija visina iznosi oko 60cm.

Na ovaj način, lokalno stanovništvo uspijeva već generacijama da opstane u uslovima surove prirode, oslanjajući se na svoja znanja, umjeća kao i sve ono što im je na prvi pogled ovo “pusto ostrvo” pružilo.

Lanzarote

nationalgeographic.rs

 

Povezane vijesti

Nisu nezainteresovane i ne mrze cijeli svijet: Šta mačke zaista vole

Foto: Tucker Good/ Unsplash Mačke često izgledaju kao da mrze cijeli svijet, ali to zapravo nije istina. Postoje mnoge stvari koje vaši krzneni ljubimci vole. U...

Ekspedicija razočarana: Sunce na Južnom polu “ugasilo” teoriju ravne Zemlje

  Tim teoretičara zavjere koji vjeruju da je Zemlja ravna otišao je na Južni pol u nadi da će dokazati, jednom za svagda, da naša...

Popular Articles