Wednesday, November 20, 2024

1000 zašto: Kako nastaje prašina?

Prašina ne iščezava, samo se premešta sa mesta na mesto (svako ko je brisao prašinu, to dobro zna).

Često se u zraku Sunčeve svetlosti može primetiti kako lebdi mnogo uskovitlane prašine. Takođe, često se dešava da neki deo nameštaja bude pokriven nekakvim praškastim slojem samo dva-tri dana pošto je obrisan. Prašina se zapravo stvara jer se stvari oko nas raspadaju. Najveći deo prašine sastoji se od sićušnih delića većih stvari. Svet se sve vreme mrvi u prašinu, koja lako nalazi put do naših domova.

Čestice koje lagano lebde u Sunčevom zraku lako mogu biti zemlja koja je u kuću uneta spolja, komadići tla pomešani sa prahom betona skinutim trenjem sa trotoara, i malčice gumenog đona. Prašina, koju raznosi vetar, može poticati od bilo čega – zamislite sve te stvari na Zemlji koje neprekidno haba erozija, sagorevaju u pećima, seku se testerama. U fabrikama, prašina se stvara pri bušenju i glačanju materijala. Fabrički radnici često moraju da nose maske kako bi se zaštitili od udisanja sićušnih komadića metala ili majušnih čestica samlevenog svetlucavog stakla. Biljke se suše, mrve i vetar ih nosi kroz vazduh. Vulkani u vazduh izbacuju pepeo i prekrivaju svoju okolinu slojem sivog praha. Čak i sa kože čoveka otpadaju mrtve ćelije. U stvari, najveći deo kućne prašine sastoji se od ćelija kože koje otpadaju sa onih koji u njoj žive – težinski udeo ćelija kože u kućnoj prašini može biti do 70%. Prašina ne iščezava, samo se premešta sa mesta na mesto (svako ko je brisao prašinu, to dobro zna).

I Mesec je baš prašnjavo mesto. Astronauti koji su zakoračili na njegovu površinu stupili su u debeo sloj prašine, kamena koji su izmrvili meteoroidi vekovima udarajući u Mesec. I na Marsu roboti istraživači upadnu u prašinu boje rđe. Čak i sam svemir, naizgled sasvim prazan, u stvari je prašnjav. U njemu lebde svakojaki molekuli, od kamenog praha do zvezda koje su eksplodirale.

Opšte obrazovanje

Povezane vijesti

Mačke imaju veliki uticaj na fizičko i mentalno zdravlje svojih vlasnika

Foto: Yerlin Matu/ Unsplash

Mačke žive sa ljudima hiljadama godina, donoseći im radost svojim predenjem i ludorijama, a nova istraživanja otkrivaju dubok uticaj ove životinje na naše fizičko i mentalno zdravlje, ali i upozoravaju na određene opasnosti.

Gdje su nestali Iliri? 5 teorija o sudbini drevnog naroda

Gdje su nestali Iliri? To je pitanje koje već vijekovima intrigira istoričare, arheologe i ljubitelje drevne prošlosti. Iliri, drevni narod koji je nekada naseljavao veliki dio Balkanskog poluostrva, nestali su iz istorijskih zapisa gotovo bez traga. No, je li njihov nestanak zaista potpuna misterija ili možemo ponuditi neka rješenja?

Popular Articles