Nakon obliaska kompleksa palate u Knossosu (Creta), koja vas na terenu zapanji svojim veličinom i dostignućima stare mikenske civilizacije, zaokruženu cjelinu čini posjeta arheološkom muzeju u Heraklionu (oko 10-tak kilometara od nalazišta).
Prvi susrtet je sa velikom zbirkom ličnih pečata
Piše naša čitateljka Živana Gojić
Arheološki muzej u Heraklionu je obnavljan punih 10 godina i otvoren je za javnost 2014.godine. Dok ne uđete u objekat, pomislite, muzej kao i svaki drugi, nema potrebe da se naglašava njegova obnova, bogatstvo eksponata i slično, no, međutim, kada uđete i počnete šetnju i slušate stručna tumačenja i najveći skeptici ostaju zapanjeni i oduševljeni viđenim.
Na obnovi muzejske građe i iskopinama sa terena radila je velika grupa stručnjaka svih oblasti iz cijelog svijeta. Bio je to ogroman ali izuzetno urađen posao, da bi se muzej kao takav otvorio i pokazao se u punom sjaju. Naravno, radovi i dalje traju, ali, za sada je ova veličanstvena postavka kompletirana i otvorena za javnost.
Sve porodice su imale svoje pečate koje su koristili za ličnu upotrebu. Pečati sa otiscima.
Zatim slijedi veličanstvena zbirka zlatnog nakita. Tadašnji zlatari su dizajnirali nakit koji je moderan i nosiv i za današnje uslove.
Pčela od zlata, broš
Zlatna igla, cvijet
Još malo zlatnih ogrlica….
Vazna od poludragog kamjenja čija je restauracija trajala punih 10 godina
Primjeri frizura i modela mikenskog doba
Jedna od mnogobrojnih statua bika, svete životinje, Mikena
Originalni rogovi bika, čija replika se nalazi na ulazu u kompleks palate
Dizajnirane „šoljice za kafu“
Kućno posuđe za svakodnevnu upotrebu
Šoljice servirane na pladnju
Keramika za svakodnevnu upotrebu
Božice podzemlja i plodnosti
Novac mikenske civilizacije. „Novčanice“ su bronzane ploče čija vrijednost se izražava kroz težinu „novčanice“, u ovom slučaju ploče, čija je veličina oko 30×40 cm, zavisno od težine.
„Misterija Knossosa“- ploča sa prikazom lavirinta sa 26 znakova čije značenje do danas nije objašnjeno. Isti motiv se ponavlja na raznim predmetima i nakitu.
Bronzane sjekire
Zlatne i srebrne sjekire
Originalna freska sa prikazom mladića koji se takmiči u „obuzdavanju bika“, tradicionalna disciplina u kojoj su učestvovali mladići i djevojke, a čime su dokazivali svoju snagu i hrabrost.
Originalna skulptura mladića koji „obuzdava“ bika
Originalni dio freske sa zida palate
Maketa palate u Knossosu
Impulsportal