Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Žrtve u Brčkom bez zaštitnih mjera i sigurne kuće

BRČKO – Za razliku od entiteta, Brčko distrikt još nema zakon o zaštiti od nasilja u porodici, a nema ni sigurnu kuću.

Tatjana Ristić, predsjednica Udruženja žena “Gender” Brčko, kaže da je do sada kroz Krivični zakon regulisano kako se tretira i kažnjava nasilje u porodici, ali da potreba za posebnim zakonom koji bi tretirao konkretno tu oblast postoji.

“Potreba za usvajanjem zakona o zaštiti od nasilja u porodici postoji, jer Krivični zakon nema hitne zaštitne mjere i kada se desi i prijavi slučaj nasilja u porodici, nema rješenja za žrtvu, žrtva ostaje u toj kući. U hitnim zaštitnim mjerama nasilnik bude ostranjen iz kuće i porodice dok se slučaj ne riješi”, pojašnjava Ristićeva.

Dodaje da u većini slučajeva žrtva ostaje sa nasilnikom, bez obzira što je prijavila nasilje, jer nema gdje da se smjesti pošto u Brčkom ne postoji sigurna kuća.

“I ako se odluči da pokrene tužbu, ona kad ostane s nasilnikom u domaćinstvu, on je vremenom nagovori da povuče tužbu i ti se slučajevi nikada ne riješe do kraja”, istakla je Ristićeva.

Iako je ove godine prijavljeno čak 19 slučajeva nasilja u porodici, a godišnji prosjek iznosi 10 do 15, to je malo, kažu nadležni, da bi se osposobila sigurna kuća.

Zato Pododjeljenje za socijalnu zaštitu Brčko distrikta BiH ima dogovor sa sigurnim kućama u drugim gradovima u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, pa žrtve nasilja mogu tamo boraviti, a Vlada Brčkog snosi troškove.

Ipak, priča Ristićeva, žene bez obzira što imaju tu mogućnost, teško se odlučuju da odu negdje dalje i da se razdvoje od djece.

Iz Udruženja žena “Gender” kažu da je Nacrt zakona o ovoj oblasti urađen, a u Vladi Brčkog postoji spisak zakona koji su prioritetni, i već dvije godine je na spisku, ali ne dolazi na red.

Kako navode iz Komisije za ravnopravnost polova u Skupštini Brčko distrikta, iz Centra za socijalni rad su uputili Nacrt prijedloga zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Brčko distriktu sa određenim informacijama, obrazloženjima Vladi za usvajanje, nakon čega ide u skupštinsku proceduru. Kad će se naći u proceduri, ne znaju.

Gorica Ivić iz Fondacije “Udružene žene” Banjaluka navodi da je gradonačelnik Brčko distrikta BiH donio i odluku o imenovanju Radne grupe prema molbi ove fondacije, a u skladu sa memorandumom o razumijevanju između UN “Women” i Vlade Brčko distrikta, koja je zadužena za izradu lokalnog akcionog plana i kreiranje protokola o saradnji i postupanju u slučaju nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kojim će se pružiti sveobuhvatna pomoć, podrška i zaštita preživjelima rodno zasnovanog nasilja.

(Nezavisne)

Povezane vijesti

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Brčko: Na 22 biračka mjesta više glasova imali kandidati nego stranke, neizvjesno ko će činiti većinu

Foto: Fena

Još uvijek je teško procijeniti ko će činiti vlast u Brčko distriktu, a nije sigurno ni koliko će koja stranka dobiti mandata.

Popular Articles