Wednesday, November 20, 2024

Zima sve bliže, a 2.000 migranata u USK na vjetrometini

BIHAĆ – Oko 2.000 migranata na području Unsko-sanskog kantona boravi na otvorenom i bez adekvatnog smještaja i radi se o problemu koji treba da rješava Vijeće ministara BiH, izjavio je Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova USK. 

“Pitanje šta s tim ljudima u zimskom periodu postavlja se nama, a mi ćemo ga proslijediti i postaviti državnim organima, koji su jedina prava adresa. Odgovore treba dati što hitnije, jer se vremenski uslovi pogoršavaju i oni treba što prije da odrede lokaciju gdje bi se smjestili ovi ljudi”, kazao je Kljajić.

Još jednom je ponovio kako na području USK ne postoji adekvatan objekat u državnom vlasništvu koji bi poslužio za te svrhe. Podsjećamo da je Vlada USK nedavno ponudila lokaciju poljoprivredne farme u mjestu Medeno Polje, nadomak Bosanskog Petrovca, za izgradnju prihvatnog centra za boravak stranih državljana.

Međutim, međunarodne organizacije su odbile ovaj prijedlog, istakavši kako se donatorska sredstva ne mogu ulagati u saniranje i adaptaciju objekata koji se nalaze u privatnom, već samo imovine u državnom vlasništvu.

Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić ističe kako će se pritisak na lokalne i kantonalne vlasti da obezbijede smještaj za migrante sve više pojačavati kako se bude primicala zima.

“Neko rješenje će se morati vrlo brzo pronaći, ali ja lično više neću dozvoliti nekome da ostvari biznis i zaradi ijednu marku na migrantima”, kazao je Fazlić.

Trenutno, najkritičnija situacija, kada se radi o migrantima, je na lokalitetu Vučjak, gdje 800 ljudi boravi pod šatorima i u vrlo teškim životnim uslovima. Prema podacima MUP-a USK, samo kroz ovaj centar u posljednja tri mjeseca prošlo je oko 10.000 migranata.

(Nezavisne) 

Povezane vijesti

Sud u Salcburgu donio prvu presudu: Korak bliže ka otklanjanju diskriminacije vozača iz BiH

Njihovo prisustvo u EU nije isto kao boravak koji se odnosi na privatne ili turističke svrhe.

U jednoj oblasti smo u vrhu svjetske liste, ali se time ne možemo hvaliti: Umjerena klima postaje ekstremna, a biće samo još gore

Foto: klix.ba

Uzmite samo posljedice ove godine: najtoplija zima u historiji (135 godina hidrometeoroloških mjerenja u BiH), apsolutni rekord za april (14. 4) i 33,3 stepena u Zenici, ljeto sa sva tri mjeseca rekordno topla, suša tokom ljeta i jeseni, potom poplave i najgore od svega 27 žrtava. Svima je jasno da su nekadašnji ekstremi postali nova klimatološka normala.

Popular Articles