Ponedjeljak, 22 Juna, 2026

Zenički rudari nisu dobili platu za avgust pa opet stupili u radnički neposluh

Rudari jedinog preostalog aktivnog jamskog pogona, jame “Raspotočje”, jučer su u drugoj smjeni ponovi stupili u radnički neposluh – rekao je Feni predsjednik Sindikata tog pogona Zavisnog društva Rudnici mrkog uglja Zenica Nedžad Duraković.

On ističe kako su se rudari na ovakav potez odlučili zbog nepoštivanja odredbi Kolektivnog ugovora, odnosno jer nisu dobili platu do 25. u mjesecu za prethodni mjesec, pa Sindikatu samo preostaje da “stane uz radnike i njihovu odluku”.

“U pitanju su plata i naknada za topli obrok za mjesec avgust, a razlog neisplate ponovo je blokada računa preduzeća. Radnicima na svim brigadama saopšteno je da plata ne može biti isplaćena pa su jučer, nakon odrađene prve smjene, odlučili obustaviti proizvodnju“, ističe Duraković.

Dodaje kako inspekcijske službe, kao i prilikom svake obustave proizvodnje, obavljaju zakonom predviđene poslove “kako bi se rudari imali gdje vratiti, nakon što proizvodnja ponovo bude poktrenuta”, piše Fena.

Povezane vijesti

Nakon zeničkih komorata, i druga smjena RMU Kakanj stupila u radnički neposluh

Foto: BRRT Druga smjena zavisnog društva Rudnici mrkog uglja (RMU) Kakanj stupila je u radnički neposluh, potvrdio je Feni predsjednik Sindikata RMU Kakanj Abdel Fazlić. Naveo...

Robert Frost: Zaustavljen uz šumu u snježnoj noći

Foto: Google

Šuma je krasna, mračna bez dna,/ Al’ čovjek svoja obećanja zna /I dug mu je put prije sna

Popular Articles