Subota, 21 Decembra, 2024

Zarade američkih direktora 299 puta veće od radničkih

Razlika između plata generalnih direktora u američkim kompanijama i medijan zarade zaposlenih porasla je 2020. godine uprkos pandemiji COVID-19 i naporima da se taj jaz smanji.

Prosječna plata direktora kompanija iz indeksne korpe S&P 500 bila je lani 299 puta veća od prosječne plate radnika, prema godišnjem izvještaju AFL-CIO o zaradama najviših menadžera, prenosi Tanjug, pozivajući se na CNN.

Naknade za rad izvršnih direktora iznosile su 2020. godini u prosjeku, zajedno s bonusima, 15,5 miliona dolara, bilježeći porast za više od 260.000 dolara godišnje tokom proteklog desetljeća.

Povećan jaz između direktorskih i radničkih plata

Istovremeno, prosječan radnik u proizvodnji zaradio je lani 43.512 dolara, što je povećanje od 957 dolara godišnje u periodu od 10 godina.

Ukupna prosječna naknada rukovodilaca američkih kompanija porasla je za više od 700.000 dolara 2020. u odnosu na godinu ranije, pri čemu se jaz između njihovih i radničkih plata povećao sa raspona od 264:1, koliko je iznosio 2019. godine.

Generalni direktor s najvećim primanjima u 2020. godini bio je Chad Richison iz kompanije Paycom, koji je primio više od 200 miliona dolara na ime plata i bonusa.

Najveća distorzija u rasponu plata u kompaniji Aptiv

Na vrhu liste najbolje plaćenih rukovodilaca kompanija nalaze se i izvršni direktori General Electrica, Regeneron Pharmaceuticalsa, Hiltona, T-Mobilea, Nikea, Microsofta i Netflixa.

Najveća distrozija u rasponu plata zabilježena je prošle godine u kompaniji Aptiv, pri čemu je odnos zarade između izvršnog direktora i radnika bio 5.294:1.

Zarada generalnog direktora te kompanije Kevina Clarka iznosila je više od 31 milion dolara prošle godine, dok je medijan plata zaposlenih iznosila 5.906 dolara.

Izvor: Agencije
 
 

Povezane vijesti

Gazde jače od Ustava i zakona gaze prava radnika

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER Neuspjeli štrajk u firmi načelnika opštine Šipovo Milana Kovača, podsjetilo je javnost koliko su radnici u Srpskoj obespravljeni, pogotovo ako rade kod...

Danas radite više i duže od kmetova u srednjem vijeku

Foto: Arhiva Jedan od velikih mitova kapitalizma je da je smanjio količinu rada. Razlog za taj mit je činjenica da se količina rada uistinu smanjila...

Popular Articles