Foto: WHO
U izvještaju koji je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi se da su evropske zemlje suočene sa “trajnim zdravstvenim krizama”, sa sve većim brojem psihijatrijskih slučajeva među mladima, sa stagnacijom procesa vakcinacije i velikim brojem hroničnih kardioloških bolesnika i gojaznih.
Izvještaj o zdravlju u Evropi, koji WHO objavljuje svake tri godine, razmatra stanje zdravlja u regiji Evrope, koji obuhvata 53 zemlje Evrope, Kavkaza i centralne Azije, prenosi Tanjug pozivajući se na portal Politico.
Vanredne situacije
Izvještaj je pokazao da jedan od šest ljudi u regiji umire prije svog 70. rođendana od nekih od bolesti koje nisu zarazne, kao što su kardiovaskularne bolesti, rak, dijabetes ili hronične respiratorne bolesti.
Upozorava se da nacionalni zdravstveni sistemi, opterećeni rastućom prijetnjom klimatskih promjena i suočeni sa starenjem populacije, nisu spremni za buduće vanredne situacije.
Neophodno je da se u evropskim zemljama nadležni suoče sa korijenima hroničnih bolesti, od upotrebe duhana i alkohola, lošeg pristupa zdravoj i hranljivoj hrani, do zagađenja vazduha i nedostatka fizičke aktivnosti, rekao je Hans Henri Kluge, regionalni direktor WHO za Evropu.
Izvor: Agencije