Foto: Visoko.co.ba
Uslijed obilnih padavina, rijeka Bosna se na svom toku kroz Visoko na nekoliko mjesta izlila iz korita.
Uz sve to, zbog visokog vodostaja Bosne, rijeka Fojnica nije mogla da se “normalno” ulijeva u Bosnu tako da je iz tog razloga i nivo ove rijeke tokom noći značajno porastao.
Inače, obilne padavine u BiH padaju od srijede, te su prouzrokovale značajan porast vodostoja većine rijeka, a najozbiljnije je stanje u slivu rijeke Bosne.
Usora, Sava, Oskova, Bioštica i Željeznica se izlile
Vodostaj te rijeke kod Kaknja i Maglaja u središnjem dijelu zemlje jutarnjim je satima bio veći od četiri metra i prijeti plavljenjem naseljenog područja pa je u toj opštini proglašeno stanje prirodne nesreće.
Iz svojih su se korita djelimice izlile i rijeke rijeka Usora, Sava, Oskova, Bioštica te Željeznica.
Proglašen prvi stepen odbrane od poplava u Olovu
Obilna kiša i veliki priliv vode iz Kantona Sarajevo doveo je do povećanja vodostaja te na mjestima i izlijevanja iz korita rijeke Bosne u gradovima i opštinama Zeničko-dobojskog kantona, ali je opština Olovo za sada jedina donijela Odluku o proglašenju prvog stepena odbrane od poplava – potvrdio je Feni dežurni u Operativnom centru Kantonalne uprave Civilne zaštite ZDK.
Porastao je i nivo pritoka rijeke Bosne, ali za sada nema informacija o pričinjenim materijalnim štetama.
– Općina Olovo je, radi predostrožnosti, svu dokumentaciju i opremu iz prizemlja zgrade te općine prebacila na prvi sprat, a u tom je gradu evakuisana i jedna porodica. Što se tiče Zenice, došlo je do izlijevanja rijeke Bosne u naselju Blatuša, gdje je potopljen i podvožnjak pa se u Grad Zenicu ne može ući iz pravca Doboja. Ulazi se na isključenju u Radakovu, odnosno isključenju Zenica Jug – kazao je dežurni u OCKUCZ ZDK.
Praćenje stanja vodostaja u Banjaluci
Pripadnici Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice Banjaluka prate stanje na terenu kada je riječ o obilnim padavinama na području grada, kao i stanje vodostaja, a prema trenutnim informacijama, stanje je pod kontrolom.
“Kada je riječ o radnom nivou Hidroelektrane, ispuštanje je 240 metara kubnih u sekundi, što je i radni nivo iste. Kota je trenutno 2,5 metra ispod praga prelivanja. U toku dana očekujemo povećan dotok u akumulaciji, ali je stanje trenutno pod kontrolom. Potrebno je naglasiti da svakih sat vremena mjerimo dotoke, a takođe pratimo i stanje rijeka Ugar i Vrbanja”, navode iz Odsjeka za poslove civilne zaštite.
Prema stanju hidrološkog biltena, trenutna visina Vrbanje je 128 centimetara (stanje uredno), Bočac 326 centimetara (trenutno), te Delibašino selo 194 centimetara (trenutno).
Trenutno stanje bujičnih voda:
-rijeka Prekuša, Donja Piskavica – stanje uredno, rječica u koritu;
-rijeka Ivaštanka, Mišin Han – stanje uredno, u koritu;
-rijeka Dragočajka, Dragočaj – stanje uredno, u koritu;
-rijeka Široka, TAM servis – stanje uredno.