Wednesday, November 20, 2024

Vjetar postao glavni izvor britanske električne energije

 Foto: Ilustracija

Vjetroelektrane su prvi put u Velikoj Britaniji proizvele više električne energije nego termoelektrane na plin. 

U prva tri mjeseca ove godine trećina električne energije u zemlji dolazila je iz vjetroelektrana, pokazalo je istraživanje Imperial Collegea u Londonu.

Britanska multinacionalna elektroenergetska i plinska kompanija National Grid također je potvrdila da je u aprilu zabilježen rekordan period proizvodnje solarne energije, prenosi Fena, pozivajući se na BBC.

Velika Britanija ima za cilj da kompletna njena električna energija ima neto nulte emisije do 2035. godine.

Zabrana vjetroelektrana na kopnu

“Još uvijek postoje mnoge prepreke za postizanje mreže u potpunosti bez fosilnih goriva, ali činjenica da je energija vjetra prestigla plin u proizvodnji električne energije po prvi put je istinska prekretnica“, rekao je Iain Staffell, energetski istraživač na Imperial Collegeu i glavni autor izvještaja.

Većina energije vjetra u Velikoj Britaniji dolazi iz vjetroelektrana na moru.

Instaliranje novih vjetroelektrana na kopnu u Engleskoj je zabranjeno od 2015. godine.

Prema trenutnim pravilima planiranja, kompanije se mogu prijaviti samo za izgradnju kopnenih vjetroelektrana, na zemljištu koje je posebno određeno za razvoj u planovima korištenja zemljišta koje su izradile lokalne vlasti.

Britanski premijer Rishi Sunak pristao je u decembru ublažiti ova ograničenja planiranja kako bi se ubrzao razvoj.

Izvor: Agencije
 
 

Povezane vijesti

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Latinska Amerika: splasnula euforija oko litijuma

Foto: Aizar Raldes/AFP

El Salvador očijuka s atomskom energijom, u Peruu se kritizira eksploatacija litija. U Brazilu se zeleni vodik smatra energentom budućnosti, u Čileu su skeptični. Kako se Latinska Amerika nosi s energetskim problemima?

Popular Articles