Wednesday, November 20, 2024

Više od 30 poslanika u Srpkoj ide na „bijeli hljeb“

Foto: CIN.ba

Više od 30 poslanika odlazećeg saziva Narodne skupštine Republike Srpske po isteku mandata ima pravo na bijeli hljeb ili šestomjesečnu poslaničku platu od oko 3.000 maraka mjesečno, otkriva portal CAPITAL.

Od ukupno 46 profesionalnih poslanika, njih desetak je na opštim izborima 2. oktobra ponovo dobilo povjerenje birača i biće poslanici i u novom sazivu skupštine, a svi preostali, njih više od trideset, gotovo sigurno će iskoristiti pravo na bijeli hljeb i u narednih pola godine ležeći “potrbuške” primati poslaničku platu.

Za tu privilegiju, odnosno za neto plate bivših poslanika, iz budžeta Srpske biće izdvojeno između 500.000 i 600.000 KM, a kada se na to dodaju pripadajući porezi i doprinosi, ispada da će za bijeli hljeb u narednih pola godine biti izdvojeno do milion maraka.

Iako iz Narodne skupštine RS nismo dobili odgovor na pitanje koji odlazeći poslanici su generalnom sekretaru NSRS predali zvanični zahtjev za bijeli hljeb, poznato je da najviše poslanika koji će narednih šest mjeseci biti na bijelom hljebu i u džep staviti po otprilike 18.000 KM dolazi iz stranke koja je imala najbrojniji poslanički klub – SNSD-a.

Od 12 profesionalnih poslanika ove stranke mandat su obnovili Igor Žunić, Denis Šulić i Nataša Radulović, dok pravo na bijeli hljeb imaju dosadašnji profesionalni poslanici Radovan Vuković, Ognjen Žmirić, Momčilo Antonić, Goran Jerinić, Mara Granula, Mijo Perkunić, Pero Petrović, Mladen Popović i Željka Stojičić.

Momčilo Antonić jedan je od rijetkih koji neće uzeti bijeli hljeb.

Neću na ulicu po isteku mandata, pa neću koristiti pravo na tzv. bijeli hljeb“, kratko je rekao Antonić za naš portal.

Kada je riječ o dosadašnjim poslanicima najveće opozicione stranke, pravo na bijeli hljeb ima njih devet, među kojima su i trojica preletača.

To su Željko Babić, Milan Tubin i Davor Šešić koji su poslanički mandat završili kao poslanici SP-a Petra Đokića.

Pored njih, to pravo imaju i dosadašnji šef kluba i njegov zamjenik Miladin Stanić i Nedeljko Glamočak, kao i poslanici Stevo Joksimović, Tomica Stojanović, Slađana Nikolić i rekorderka Nevenka Marilović koja je poslaničku zakletvu položila prije petnaestak dana, preciznije 26. oktobra i kao što je ranije objavio CAPITAL, odmah zasnovala stalni radni odnos kako bi po isteku 15-dnevnog poslaničkog mandata imala pravo na šestomjesečnu platu.

Pored dosadašnjeg šefa kluba poslanika DNS-a Duška Ivića, iz te stranke dolaze najstariji poslanik Dane Malešević (70) i najmlađi poslanik Aleksandar Glavaš (32) koji će u narednih šest mjeseci uživati po principu „alaj volim ovaj režim, kad svi rade, a ja ležim“ i za to vrijeme u džep staviti po otprilike 18.000 KM.

I šef kluba PDP-a Perica Bundalo ima pravo na bijeli hljeb, isto kao i Radenko Čupić.

Ostvariću to pravo i uzeti tzv. bijeli hljeb, a vrlo brzo nakon što istekne tih šest mjeseci stičem i pravo na penziju, tako da moj odlazak iz skupštinskih klupa bukvalno znači odlazak u penziju“, kaže Čupić.

Pravo na bijeli hljeb ima i Marinko Dragišić iz Ujedinjene Srpske, Risto Marić iz SP-a, Senad Bratić iz SDA, Savo Vulić iz SPS-a, kao i dosadašnji poslanici u Klub NDP-a i samostalni poslanici Krsto Jandrić, Budimir Balaban i Nataša Stevanović. Pravo na bijeli hljeb ima i dosadašnji predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović koji kako saznajemo, to pravo neće iskoristiti.

Povezane vijesti

Minimalac u RS-u – poligon za sukob sindikata i poslodavaca

Foto: Impuls

Prava radnika kao poligon za obračun najmanje dvije strane. Iz primjera u primjer. Sindikati i poslovna zajednica RS-a mjesecima ne mogu da nađu zajednički jezik o minimalnoj plati za narednu godinu. Sindikat traži povećanje minimalca za 150 maraka, poslodavci odlučno - za to nema osnova. Ekonomski parametri inače odavno su u padu. A vlast za sada ne otkriva mnogo. Presjeći će kažu, ako dogovora ubrzo ne bude.

Očekuje li Republiku Srpsku još jedna aribitraža?

Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.

Popular Articles