fbpx

Više nije obavezna segregacija u restoranima

saudi arabia 84016 1920 678x382

Restorani u Saudijskoj Arabiji više neće biti prinuđeni da imaju razdvojene ulaze za različite polove, saopštila je vlada ove zemlje.Do sada je morao da postoji jedan ulaz za žene i decu, a drugi, poseban, samo za muškarce. Ovo pravilo već neko vreme nije toliko strogo sprovođeno i mnogi restorani, kafei i duga slična mesta nisu striktno primenjivala segregaciju.

U Saudijskoj Arabiji se u poslednje vreme sprovodi niz sličnih reformi, pa je tako početkom ove godine kraljevskim dekretom saudijskim ženama dozvoljeno da putuju u inostranstvo bez pratnje muškaraca, a 2018. je okončana decenijama duga zabrana ženama da voze.

Ali, aktivisti se žale da su mnogi zakoni koji su diskriminatorni prema ženama i dalje na snazi, a nekoliko uvaženih zagovornica ženskih prava uhapšeno je u vreme dok je vlada sprovodila reforme.

Sada je na snagu stupila odluka da restorani više nisu obavezni da imaju odvojene ulaze za oba pola, već je ta odluka ostavljena na vlasnicima objekata. Do sada su u restoranima žene i deca bili pregradama odvojeni od muškaraca.

Od kako je Mohamed bin Salman 2017. postavljen za prestolonaslednika, on je preduzeo korake za otvaranje ekstremno konzervativnog saudijskog društva. NJegove reforme hvaljene su u međunarodnoj zajednici, ali ih prati i talas represije.

Ubistvo uglednog novinara DŽamala Kašogija 2018. u saudijskom konzulatu u Istanbulu izazvalo je osude širom sveta, ali neki od glavnih svetskih lidera, uključujući predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa, su nastavili da podržavaju Saudijsku Arabiju. Saudijski zvaničnici su naveli da je Kašogi ubijen u operaciji koju je sproveo tim agenata, ali mnogi smatraju da to nije tačno, a eksperti iz Ujedinjenih nacija zaključili su da je njegova smrt bila „vansudsko pogubljenje“.

Danas