UrbanObserver

Subota, 26 Aprila, 2025

Vijeće Evrope dostavilo izvještaj o pristupu LGBTI osoba zdravstvenoj zaštiti u BiH

Foto: daniel james/Unsplash

Direktorat za jednaka prava i dostojanstvo Vijeća Evrope dostavilo je Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine izvještaj “Pristup LGBTI osoba zdravstvenoj zaštiti u Bosni i Hercegovini“, a izrađen u okviru tematske analize Vijeća Evrope o implementaciji Preporuke CM/Rec(2010)5 Odbora ministara/ministrica državama članicama o mjerama suzbijanja diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.

Tematske analize Vijeća Evrope imaju cilj da pruže podršku zemljama-članicama da prevaziđu potencijalne praznine i nedostatke i identifikuju prioritetne reforme za unapređenje ljudskih prava LGBTI osoba.

Iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice saopštili su da izvještaj pruža informacije o postojećem stanju pristupa LGBTI osoba zdravstvenoj zaštiti u našoj zemlji i donosi preporuke čija bi implementacija približila BiH evropskim standardima.

U izvještaju je, pored ostalog, konstatovano da uprkos tome što je postignut određen nivo napretka u kontekstu unapređenja zakonodavnog i institucionalnog okvira za prepoznavanje i ostvarivanje ljudskih prava LGBTI osoba u sferi zdravstva, regulatorni okvir, kao i praksa još uvijek sadrže veliki broj nedostataka, usljed kojih prava LGBTI osoba na pristup zdravstvenim uslugama nisu na adekvatan način priznata i zadovoljena.

-U stvarnosti su LGBTI osobe ‘nevidljive’ u zdravstvenom sistemu, nisu prepoznate kao ranjiva društvena grupa, a znatan broj zdravstvenih radnika dijele ista mišljenja, uvjerenja i norme kao većinski dio društva, što dovodi do pružanja neadekvatne zdravstvene zaštite. Uz rijetke izuzetke, medicinski nastavni planovi i programi, kursevi, obuke i materijali u BiH, ne sadrže specifične potrebe LGBTI osoba ili načine njihovog rješavanja – navodi se.

Izvještaj navodi da ne postoje specijalizirane zdravstvene usluge za transrodne osobe, a postupak upisa promjene spola u matičnim knjigama i ličnim dokumentima je neefikasan, nedorečen i potencijalno degradirajući i ne poštuje prava na samoodređenje, privatnost i njihov tjelesni integritet.

U oblasti mentalnog zdravlja, u Bosni i Hercegovini postoje strateški dokumenti, ali ne prepoznaju neravnopravnost LGBTI osoba kao rezultat stigme, patologizacije, društvenih i širih determinanti, kao što su javne politike, prakse, stavovi itd.

Vijeće Evrope u izvještaju donosi preporuke koje ukazuju na konkretna pitanja koje treba unaprijediti u oblastima opšteg pristupa zdravstvenoj zaštiti na osnovu seksualne orijentacije, rodnog identiteta i seksualnih karakteristika, interspolnih i transrodnih osoba, kao i mentalnog zdravlja i psihosocijalne podrške.

Izvještaj može poslužiti institucijama na svim nivoima organizacije vlasti i kao prilog u planiranju i provođenju mjera predviđenih aktuelnim Akcionim planom za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini, a koje se odnose na oblast zdravstva, što posebno dobija na značaju za ispunjavanje 14 prioriteta procesu pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, od kojih jedan, pored ostalog, nalaže unapređenje položaja LGBTI osoba, navodi se u saopćenju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Agencije

Povezane vijesti

Samo jedan nosilac pravosudne funkcije razriješen zbog propusta u prošloj godini, ostalima smanjenje plate i opomene

Foto: direktno.ba Samo jedan nosilac pravosudne funkcije sankcionisan je mjerom razrješenja sa dužnosti prošle godine, što je vidljivo iz izvještaja Ureda disciplinskog tužioca (UDT). Sudijama i...

Mađarska usvojila ustavni amandman koji vladi omogućava zabranu LGBT događaja

Foto: Lazar Krstić/Unsplash Mađarski parlament usvojio je 15. amandman na Ustav zemlje, kojim se vladi daje ustavna ovlast da zabrani LGBT događaje i aktivnosti koje...

Popular Articles