Wednesday, November 20, 2024

Ukupan svjetski dug 63 triliona dolara

Ako sumiramo sav novac koji su pozajmile svjetske zemlje, ukupni svjetski dug iznosi oko 63 triliona dolara.

Vlade zadužuju novac za pokrivanje kratkoročnih budžetskih deficita ili finansiranje kritičnih projekata. Države stalni budžetski deficit i veliku akumulaciju duga uzimaju kao nešto normalno, što nije zdravo za njih same kao ni za globalnu ekonomiju, upozoravaju iz Svjetskog ekonomskog foruma.

Sjedinjene Države su zemlja sa najvećim dugom koji se približava iznosu od 20 triliona dolara, što predstavlja 31,8 odsto svjetskog duga.

Dug iznosi oko 107% bruto domaćeg proizvoda. Drugi najveći dug je sa oko 12 triliona dolara akmulirao Japan, a dug iznosi oko 200 odsto BDP-a. Na trećem mjestu je Kina sa gotovo 5 triliona dolara, što je oko osam posto svjetskog duga. Na četvrtom i petom mjestu su Italija i Francuska.

Pet zemalja sa najvećim dugovima čini 66 posto svih svjetskih dugova.

(bankar.me)

Povezane vijesti

Nemoć autoritarnog populizma

Foto: Max Pixel

“Ako ljudi žele promijeniti svijet, moraju ga graditi na onome što je postao, a ne na onome što je možda nekada bio.” (Walter Scheidel)

Sve duži dug

Koncert održan u Nakuru krajem srpnja u spomen žrtvama represije vlasti na prosvjedima protiv porezne reforme (foto James Wakibia/SOPA Images/Sipa USA/PIXSELL)

Od 2010. dug u zemljama u razvoju rastao je dvostruko brže nego onaj razvijenih zemalja, pa 25 afričkih država na visoke kamate troši deset i više posto godišnjih prihoda. Posljedica toga je da su zemlje u razvoju 2022. vanjskim kreditorima platile 49 milijardi dolara više nego 2021.

Popular Articles