Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH započela je proces digitalne transformacije s ciljem da sve njene usluge budu elektronske, rečeno je jučer na “Jahorina ekonomskom forumu”.
Govoreći u okviru panela “Indirektni porezi – novine i izazovi” pomoćnik direktora UIO Svjetlana Perković navela je da je Uprava digitalnu transformaciju započela 2014. godine, a da je 2021. godine sertifikovana za izdavanje digitalnog potpisa, čime je postala prvo tijelo na nivou BiH za izdavanje ove vrste potpisa.
“Intencija je da u budućnosti pređemo na poslovanje bez papira, za šta je digitalni potpis neophodan”, objasnila je Perkovićeva.
Šef Odsjeka UIO za reviziju i kontrolu Sedin Mešinović rekao je da bi vrlo brzo trebalo da se pređe na podnošenje PDV i akciznih prijava digitalnim kvalifikovanim potpisom.
Ukoliko sve neophodne aktivnosti budu završene na vrijeme, Mešinović je najavio da će od 1. oktobra 2022. godine korisnici fakultativno moći podnositi prijave potpisane digitalnim potpisom, dok bi sa početkom 2024. godine to bila obaveza svih korisnika jer je do tada rok da imaju digitalni potpis.
Kada je u pitanju pristupanje BiH evropskom bespapirnom prevoznom sistemu uz korištenje elektronske prevozne deklaracije, istaknuto je da je uslov za to izmjena legislative.
“Rok za usvajanje izmjena i dopuna Zakona o carinskoj politici BiH i Zakona o carinskim prekršajima bio je 1. jun 2021. godine, ali to do tada nije urađeno”, rekla je Perkovićeva.
Navodeći da je novi rok 1. avgust, Perkovićeva je precizirala da su izmjene i dopune Zakona o carinskoj politici usvojene, a da se u proceduri u Parlamentarnoj skupštini BiH nalazi Zakon o carinskim prekršajima.
“Ako ispunimo sve uslove, iduće godine mogli bi da apliciramo za pristup evropskom sistemu za provoz robe bez papira”, dodala je Perkovićeva.
Savjetnik za korisničku podršku u UIO Aleksandar Pavković objasnio je da su zemlje EU uvele provozne deklaracije, pri čemu pošiljke prolaze granicu bez zaustavljanja, te da su tom sistemu pristupile Turska, Srbija i Sjeverna Makedonija.
“U planu je da i BiH pristupi tom sistemu”, dodao je Pavković, ističući da to znači brži i jeftiniji protok roba, te kraći rok isporuke.
Agencije