Dekan Ekonomskog fakulteta Kemal Kozarić rekao je da učešće sive ekonomije u BDP-u Bosne i Hercegovine oko 25 posto, te da naša zemlja nije izuzetak kad je ta pojava u pitanju.
Istakao je da se siva ekonomija najviše manifestuje kroz angažovanje radne snage ‘nacrno’, obavljanje ilegalnih novčanih transakcija, te nelegalni promet roba i usluga.
– Ako znamo da je BDP Bosne i Hercegovine 29 milijardi KM onda gotovo 10 milijardi KM otpada na sivu ekonomiju – precizirao je Kozarić.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović naveo je da siva ekonomija negativno utječe na privlačenje stranih investicija i na konkurentnost Bosne i Hercegovine i njene privrede.
Naglasio je da je borba protiv sive ekonomije bitna i za integracije u Evropsku uniju.
Direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula kazao je da je jedna od osnovih zadaće te institucije upravo borba protiv sive ekonomije i svih oblika zloupotreba i neplaćanja.
Naglasio je da je UIO ključna institucija za fiskalnu stabilnost BiH, kao i da je plaćanje poreza civilizacijsko dostignuće.
Cilj okruglog stola bio je okupiti predstavnike izvršne i zakonodavne vlasti, akademske zajednice, kao i ekonomske eksperte, kako bi bio iniciran konstruktivan dijalog o temi zajedničke borbe protiv sive ekonomije, te elaboriran značaj porezne politike kao izuzetno važnog alata u tim nastojanjima.
(Fena)