Subota, 21 Decembra, 2024

U Neumu krajem marta energetski samit

Foto: Impuls

U Neumu će od 23. do 25. marta biti održan “Energetski samit 2022” na kojem će domaći, regionalni i međunarodni akteri razgovarati o reformi energetskog sektora i tranzicionom putu Bosne i Hercegovine ka čistoj energiji, saopštili su organizatori.

Skup zajedno organizuju USAID kroz Projekat asistencije energetskom sektoru /EPA/, UNDP, Delegacija EU u Bosni i Hercegovini, Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju /GIZ/ i Ambasada Velike Britanije u BiH.

Događaj u Neumu organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te regulatornih komisija za energiju na nivou entiteta i države Bosne i Hercegovine.

Direktor Misije USAID u BiH Kortni Čab izrazila je zadovoljstvo zbog zajedničkog organizovanja ovog skupa, te istakla da su svi spremni da pomognu Bosni i Hercegovini u unapređenju reforme energetskog sektora, kako bi građani mogli preuzeti aktivniju ulogu u energetskoj tranziciji zemlje i iskoristiti prednosti, uključujući ublažavanje efekata klimatskih promjena.

Rezidentni predstavnik UNDP u BiH Stelijana Nedera rekla je da se ova organizacija priključila organizovanju “Energetskog samita” jer smatra da sa svojim partnerima dijeli zajedničku viziju da građani Bosne i Hercegovine zaslužuju da imaju mogućnost da se pridruže zelenoj energetskoj revoluciji i postanu aktivni pokretači promjena.

Šef Odjeljenja za saradnju pri Delegaciji EU u BiH Stefano Elero rekao je da Unija podržava dekarbonizaciju BiH kroz finansiranje i tehničku asistenciju, te dodao da će dalji izvori finansiranja ubuduće biti dostupni iz Evropskog investicionog plana.

“Kako bi što bolje iskoristila ova sredstva, Bosna i Hercegovina bi trebala ubrzati implementaciju energetskih politika u skladu sa svojim obavezama u Energetskoj zajednici, fokusirajući se na obnovljive izvore energije, poboljšanje energetske efikasnosti i bezbjednost snabdijevanja energijom, čime bi se smanjile štetne emisije i čime bi BiH postala konkurentnija na globalnom tržištu”, istakao je Elero.

Predstavnik GIZ-a u BiH Sibil Štral rekla je da je dekarbonizacija važna za sve ljude na planeti, jer se već vide razorni efekti klimatskih promjena.

“Dekarbonizacija u Bosni i Hercegovini je izazov, ali sa svim takvim prekretnicama dolaze ogromne mogućnosti za nove i uzbudljive poslove, investicije i što je najvažnije čistu budućnost za djecu”, istakla je ona.

Predstavnik Ambasade Velike Britanije u BiH Nil Kavanah rekao je da je borba protiv klimatskih promjena kroz globalnu energetsku tranziciju centralni stub britanskog predsjedavanja COP-om.

“Otvoren, iskren i svrsishodan dijalog između kreatora politika i vlada, radnika u energetskom sektoru, preduzeća i potrošača od vitalnog je značaja ako se želimo dogovoriti i pružiti čistiju, održivu i prosperitetnu budućnost za sve građane BiH. Energetski samit će biti ključni trenutak na ovom putu”, istakao je on. 

Srna

Povezane vijesti

Evropski put BiH na klimavim nogama

EU Uspjeh od marta do marta. Tako bi se mogao opisati evropski put Bosne i Hercegovine. U martu ove godine dobili smo status pregovarača, a...

Nestali u BiH: Traže se još 2.733 osobe, uključujući 173 djece i 574 žene

Foto: Institut za nestale osobe BiH Na području istočne Bosne i Prijedora najviše nestalih. Od 1. januara pa do kraja novembra ove godine istražitelji Instituta za...

Popular Articles