Subota, 21 Decembra, 2024

U arktički “sef sudnjeg dana” stigla i pošiljka iz BiH

Foto: Agencije

Iznad arktičkog kruga između Norveške i Sjevernog pola nalazi se objekat od vitalne važnosti za budućnost čovječanstva u kojem su pohranjene sjemenke.

Milioni uzoraka sjemena, iz više od 930.000 vrsta usjeva, nalaze se u Globalnom trezoru sjemena u Spitsbergenu (Svalbard Global Seed Vault), dijelu norveškog arhipelaga Svalbard. Sef je počeo s radom 2008. godine, kao krajnje utočište i banka biljnih gena koji se štite od katastrofa, rata, bolesti i klimatskih promjena.

Prvi put u trezor je 27. februara stigla i pošiljka iz Bosne i Hercegovine.

Sef je osnovao konzervator Cary Fowler iz Global Crop Diversity Trusta. Bilo je potrebno 9,1 miliona dolara za njegovu izgradnju. Od svog otvaranja prima uzorke sjemenki iz cijelog svijeta. Led koji okružuje objekt pomaže u očuvanju niske temperature, ako nestane električne energije. Sef “sudnjeg dana” je izgrađen da izdrži zemljotrese ili nuklearne udare.

U ovom skladištu čuvaju se duple kolekcije sjemena, a može im se pristupiti samo ako originalne kolekcije budu izgubljene. U komorama, koje se otvaraju samo tri puta godišnje kako bi se ograničila izloženost sjemena vanjskom svijetu, temperatura je oko minus 18 °C.

U saopštenju Crop Trusta, neprofitne organizacije koja s norveškim vlastima upravlja ovim objektom, navodi se da su 27. februara 2024. sjemena biljaka isporučile 23 banke sjemena, od kojih je devet to učinilo prvi put, što je najveći broj novih saradnika u jednom danu od osnivanja sefa.

Među novim saradnicima su banke sjemena iz Bosne i Hercegovine, Kameruna, Indonezije, Kazahstana, Kenije, Madagaskara, Nigerije i Zambije. U aktuelnoj pošiljci bila su sjemena usjeva kao što su grah, ječam, kukuruz, riža, proso i sirak. Sa najnovijim pošiljkama, 111 banaka sjemena iz 77 zemalja se čuva na Svalbardu, izvijestilo je norveško Ministarstvo za poljoprivredu i hranu.

Fuad Gaši, profesor na Poljoprivredno-prehrambenom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i jedan od realizatora projekta, kaže za Radio Slobodna Evropa da je sef na Svalbardu zaprimio iz Bosne i Hercegovine “jedinstven materijal”.

“Svaka zemlja koja ima banku gena ili više njih ima pravo da aplicira na sredstva organizacije The Global Crop Diversity Trust koja financira rad banaka gena, ali samo u smislu da se naprave duplikati materijala koji bi se onda mogli poslati na Svalbard, kao najsigurniju banku gena, jer ona sakuplja sjemena iz čitavog svijeta.

Mi nismo znali za tu mogućnost dok me nije kontaktirao Asmund Asdal, kolega iz Norveške, sa kojim sam radio na istraživačkim projektima, a koji je i direktor banke gena na Svalbardu. Preporučio je da apliciramo na ta sredstva. Dobili smo određena sredstva da izvršimo regeneraciju koja podrazumijeva sjetvu naših materijala i dobivanje novih sjemenki koje onda služe kao duplikat našeg materijala kojeg možemo poslati na Svalbard, i na taj način osigurati se ako se nešto desi s našim materijalom ovdje u BiH, odnosno da bh. materijal ne bude trajno izgubljen. Projekat se, nakon dvije godine, završio. Mi smo poslali većinu našeg materijala koji je sada uvršten u kolekcije trezora”, govori profesor Gaši.

Šta je bio sadržaj bh. pošiljke?

“Taj materijal je jedinstven za Bosnu i Hercegovinu. Dio tog materijala se, možda, može naći u nekim bankama gena u regiji, ali većina tog materijala postoji samo u našoj banci gena. Zato je u interesu kolega iz Svalbarda da u svojoj kolekciji sačuvaju i taj unikatan materijal.

U pitanju je desetak različitih poljoprivrednih kultura koje se razmnožavaju sjemenom. To su većinom razne domaće sorte graha, kukuruza, suncokreta, heljde, paradajza, bamije. U pitanju su duplikati koji su poslati na Svalbard. Izvorni materijal ostaje ovdje, u našoj banci gena. Materijal smo poslali u dvije posebne, velike kutije koje se pohranjuju na police trezora.”

 

Povezane vijesti

Naučnici pokušavaju spasiti led na Arktiku: Poslednja šansa za čovečanstvo?

Foto: Agencije

Terenska ispitivanja pokazuju da ispumpavanje morske vode na sneg iznad arktičkog morskog leda može da učini led debljim, što nudi mogući način za očuvanje morskog leda tokom leta

Polarni vrtlog potpuno je promijenio smjer! Evo kako će utjecati na vrijeme u narednim mjesecima

Foto: Unsplash

Velika struja cirkulirajućeg zraka nazvana arktički polarni vrtlog potpuno je promijenila smjer i sada se vrti 'unatrag'. Uz vjetrove koji sada pušu na istok, naučnici pokušavaju predvidjeti kakav bi to učinak mogao imati na vremenske sisteme u nadolazećim mjesecima.

Popular Articles