Srijeda, 24 Juna, 2026

Tuzla dobila park žrtava femicida

Foto: Klix

Tuzla se suočila s nekoliko slučajeva nasilja, a najbrutalniji su završili stravičnim ubistvima žena. U znak sjećanja na sve njih, u centru grada jedan od parkova dobio je novo ime – „Park žrtava femicida i svih oblika nasilja“.

Na prijedlog savjeta Mjesne zajednice Stari grad, park kod zgrade Cipelići u Tuzli će ubuduće nositi naziv „Park žrtava femicida i svih oblika nasilja“.

Prema proceduri, vijećnici Gradskog vijeća Tuzle su na posljednjoj sjednici izmjenili Odluku o nazivima naseljenih mjesta, naselja, ulica i trgova, koja je sada proširena i na parkove. Shodno tome, park kod zgrade Cipelići dobio je novo ime, prenosi klix.

Inače, Tuzla već nekoliko godina pokušava uhvatiti se ukoštac s problemom izraženog nasilja, posebno nad ženama.

Nažalost, i pored svih institucionalnih i aktivističkih napora, Amela Čičkušić, Amra Kahrimanović i Selma Baluković su žrtve femicida koje su u posljednje dvije godine na najbrutalniji način usmrćene od strane muškaraca.

Park pod novim nazivom biće mjesto sjećanja i na pomenute tri žene.

Povezane vijesti

Od 2020. u BiH ubijena 61 žena: Svakom femicidu prethode godine zlostavljanja

  Novi slučaj femicida u Gračanici ponovo je otvorio pitanje zaštite žena od nasilja. Stručnjaci upozoravaju da femicidu prethode godine zlostavljanja. Novi slučaj femicida u Gračanici...

Projekcija dokumentarnog filma ‘Mračna soba’ u OKC Abrašević

  U utorak, 23. juna 2026. godine, s početkom u 20:30 sati, u OKC Abrašević (Alekse Šantića 25) u Mostaru, bit će prikazan dokumentarni film...

Popular Articles