Wednesday, November 20, 2024

Turističke mogućnosti RS-a nisu dovoljno iskorištene

Nizak nivo turističke razvijenosti u Republici Srpskoj (RS), mjeren obimom turističkog prometa, govori da turističke mogućnosti nisu dovoljno iskorištene, a od uplate boravišne takse lani je prikupljeno svega milion KM.

S ciljem postizanja konkurentnosti turističkog proizvoda, entitetska vlada je lani formirala Komisiju za mapiranje turističkih destinacija i proizvoda, a izdvaja se ponuda gradskog, planinskog, banjskog, avanturističkog, vjerskog, omladinskog, te ponuda eko turizma (turizam u nacionalnim parkovima i zaštićenim područjima), ponuda kulturno-istorijskog, đačkog i naučno-edukativnog turizma, te ponuda seoskog turizma.

Ministarstvo trgovine i turizma RS-a je tokom augusta 2016. godine provelo i istraživanje tržišta u cilju preciznijeg definisanja tržišnih segmenata i trendova koji se javljaju u turističkim kretanjima.

Anketiran je 1.421 putnik (turista), od kojih je 42 posto izrazilo želju da posjeti vodeće gradske centre u RS-u (Banja Luka, Bijeljina, Višegrad, Trebinje, Doboj), navodi se u izvještaju o realizaciji Strategije turizma u RS-u prošloj godini, koji će na sjednici 12.septembra razmatrati poslanici Narodne skupštine.

Također, 20 posto anketiranih je reklo da bi za svoje potencijalne destinacije odabralo sadržaje eko i avanturističkog turizma, nacionalne parkove, zaštićena područja, spomenike prirode, planine i rijeke koje nude rafting, planinarenje, slobodno penjanje, biciklizam, kanjoning i slične aktivnosti.

Za ponudu banjsko-rekreativnih centara u RS-u bilo je zainteresovano 14 posto od ukupnog broja anketiranih putnika (turista).

Podaci Zavoda za statistiku u 2016. godini pokazuju da vodeći značaj u turističkoj ponudi (turističkom proizvodu) RS-a imaju planinski, banjski, gradski, avanturistički, eko, omladinski, vjerski, kulturno-istorijski i seoski turizam.

Najviše noćenja u RS-u se ostvari u stacioniranim i već formiranim turističkim mjestima kao što su zimski centar Jahorina i banjsko-lječilišni kompleks Banja Vrućica.

U 2016. godini broj ugostiteljskih objekata za smještaj u RS-u je povećan za 116 smještajnu jedinicu, odnosno 252 ležaja, a uplata boravišne takse u odnosu na 2015. povećana je za oko šest posto i iznosila je 1.049.053 KM, što za 63.339 KM više u odnosu na prethodnu godinu.

FENA

Povezane vijesti

Minimalac u RS-u – poligon za sukob sindikata i poslodavaca

Foto: Impuls

Prava radnika kao poligon za obračun najmanje dvije strane. Iz primjera u primjer. Sindikati i poslovna zajednica RS-a mjesecima ne mogu da nađu zajednički jezik o minimalnoj plati za narednu godinu. Sindikat traži povećanje minimalca za 150 maraka, poslodavci odlučno - za to nema osnova. Ekonomski parametri inače odavno su u padu. A vlast za sada ne otkriva mnogo. Presjeći će kažu, ako dogovora ubrzo ne bude.

Očekuje li Republiku Srpsku još jedna aribitraža?

Izgradnja solarne elektrane Dubovik u Krupi na Uni mogla bi, umjesto da napuni budžet Srpske, da ga baci u dodatni minus. Prema informacijama u javnosti, ministar Petar Đokić potpisao je već ugovor sa jednim konzorcijumom, iako postoji tužba drugog konzorcijuma zbog nezakonitog dodjeljivanja koncesije. Zbog nepoštovanja procedure, Republika Srpska bi mogla da ostane bez posla ukupne vrijednosti 158 miliona maraka, i još i plati odštetu.

Popular Articles