Petak, 5 Decembra, 2025

Švicarska više nije neutralna, uvode Rusiji sankcije identične kao i Evropska unija

Ignazio Cassis, foto: Agencije

Tradicionalno neutralna Švicarska prekinula je tradiciju. Tamošnja vlada saopštila je da će uvesti sankcije Rusiji po uzoru na Evropsku uniju, a sve zbog agresije na Ukrajinu.

Kako prenosi Reuters, Švicarska će usvojiti sankcije Evropske unije protiv Rusa uključenih u invaziju Moskve na Ukrajinu i zamrznuti njihovu imovinu, saopštila je švicarska vlada u ponedjeljak, oštro odstupajući od tradicije te alpske zemlje.

“S obzirom na kontinuiranu vojnu intervenciju Rusije u Ukrajini, Savezno vijeće je danas donijelo odluku da usvoji pakete sankcija koje je EU uvela 23. i 25. februara”, navodi se u saopštenju vlade.

Švicarska je također usvojila finansijske sankcije protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, premijera Mihaila Mišustina i ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, koje stupaju na snagu odmah, navodi se u saopštenju.

“Švicarska ponovo potvrđuje svoju solidarnost s Ukrajinom i njenim narodom, isporučivat ćemo zalihe pomoći za ljude koji su pobjegli u Poljsku”, rekla je vlada, obnavljajući svoju ponudu da posreduje u sporu.

Švicarski predsjednik Ignazio Cassis rekao je u nedjelju da je “vrlo vjerovatno” da će Švicarska slijediti liniju EU.

Švicarska je do sada bila neodlučna između pokazivanja solidarnosti sa Zapadom u vezi s onim što naziva teškim kršenjem međunarodnog prava Moskve i održavanja svoje tradicionalne neutralnosti za koju kaže da bi je mogla učiniti potencijalnim posrednikom.

Ali suočila se sa sve većim pritiskom da se jasno stavi na stranu Zapada protiv Moskve i usvoji kaznene sankcije.

(Klix)

Povezane vijesti

Marina Cvetajeva- Pismo djeci

Iz istog razloga, nikada nemojte bacati kruh, a uočite li ga na ulici, da se ne bi gazio, podignite ga i stavite na najbližu ogradu, jer ne postoje samo pustinje u kojima ljudi umiru bez vode, nego i ćumezi, gdje umiru bez kruha. Možda će taj kruh uočiti neko gladan, pa će ga biti manje sramota uzeti ga odatle nego sa zemlje.

Rusija ponovila da nema namjeru napasti NATO

Foto: Pixabay Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova izjavila je u petak da Moskva nema namjeru napasti NATO, ali je upozorila da bi svaki...

Popular Articles