Subota, 21 Decembra, 2024

Švedska uvela do sada najstrožije mjere

Punih deset mjeseci nakon što je koronavirus stigao u Švedsku, premijer Stefan Löfven prvi put je svojim sunarodnjacima preporučio da koriste maske za vrijeme gužvi u javnom prijevozu.

Suočen s naglim porastom infekcije posljednjih dana, Löfven je u obraćanju naciji u petak popodne najavio niz novih epidemioloških mjera, no popuštanje višemjesečnog protivljenja maskama najbolje oslikava stanje u Švedskoj, prenosi Index.hr.

I kanalizacija svjedoči o razmjerima zaraze

Nakon dvotjednog zatišja i stagnacije infekcije, u posljednjih tjedan dana ponovno je došlo do snažnog porasta broja novozaraženih unatoč otprilike istom broju testova (oko 270.000 tjedno). Samo u četvrtak zabilježeno je rekordnih 9659 novih slučajeva covida-19, a do petka ujutro preminule su ukupno 7993 osobe.

O razmjerima zaraze svjedoči i analiza kanalizacijskih voda u Göteborgu, u kojima je koncentracija virusnih čestica 60 puta veća nego što je bila tijekom proljetnog vala zaraze.

“Zdravstveno osoblje ne može još dugo izdržati”

“Ne možemo se uskoro vratiti u svakodnevicu. U pandemiji se radi o životu i smrti. Svatko se može zaraziti, osoba s kojom se družite može biti zaražena. Situacija je vrlo napeta, zdravstveno osoblje radi danonoćno i ne može još dugo izdržati. Ispravno je poduzeti ove mjere kako bi svi dobili potrebnu medicinsku pomoć. Tako smo postupali tijekom cijele ove godine”, rekao je švedski premijer.

Za švedska mjerila uvode se prilično stroge mjere

Ostale mjere o kojima je Löfven govorio nisu tako restriktivne kao u većem dijelu Europe, ali za švedska mjerila svakako su stroge. Broj gostiju za jednim stolom u restoranima ograničen je na četiri (dosad osam), zabranjena je prodaja alkohola nakon 20:00, ograničava se broj osoba koje mogu istodobno boraviti u zatvorenim javnim prostorima, sve javne i državne ustanove, organizacije i poduzeća moraju omogućiti rad od kuće gdje god je to moguće, odnosno prekinuti s radom do 24. siječnja ako se radi o ustanovama koje nisu esencijalne (bazeni, muzeji, sportske dvorane), a gimnazije će nastaviti s online nastavom i nakon zimskih praznika.

Novinari pitali premijera zašto jednostavno ne proglasi lockdown

Financial Times izravno je pitao Löfvena tijekom konferencije za novinare zašto jednostavno ne proglasi lockdown kad već gotovo svakog tjedna donosi sve strože mjere, a švedski je premijer odgovorio sljedeće: “Sve mjere poduzimamo u pravo vrijeme. Ljudi se teško nose s dužim lockdownom. Naše odluke su u skladu s putem kojim smo odabrali krenuti. Dugoročno gledano, građani ne bi mogli podnijeti lockdown. U drugim zemljama takva mjera stvorila je socijalne napetosti. Lockdown je podnošljiv samo kraće vrijeme. Vjerujemo da će mjere koje smo upravo objavili polučiti učinak.”

Značajan pomak prema korištenju maski

Löfven se ovaj tjedan našao na udaru takozvane korona-komisije, koju je sam osnovao i popunio neovisnim stručnjacima i znanstvenicima. Komisija je imala zadatak istražiti sve okolnosti pandemije koronavirusa u Švedskoj, s naglaskom na visoku smrtnost među starijima. Prvi izvještaj komisije ukazuje na to da krivnja za nespremnost sektora skrbi o starijima u pandemiji leži ponajprije na aktualnoj i prethodnim vladama, koje nisu dovoljno ulagale u zaštitu osjetljivih populacijskih skupina.

Strategija blagih mjera glavnog državnog epidemiologa Andersa Tegnella, kojom se Švedska izdvajala iz europskih trendova, praktički uopće nije istaknuta kao problematična. Utoliko je značajniji današnji pomak prema korištenju maski.

“Problem je što građani shvaćaju masku kao zamjenu za distancu”

“Nismo ni dosad bili protiv maski, ali smo smatrali da je puno važnije držati razmak. I dalje smatramo da maske nemaju neki veliki učinak iako u određenim situacijama mogu biti korisne. Maske se koriste u zdravstvu zato što za to postoji znanstvena osnova. Među građanima je problem što masku shvaćaju kao zamjenu za distancu. Kao općenito sredstvo protiv zaraze, kao što vidimo u Europi, maska nema nekog efekta”, rekao je Johan Carlson, ravnatelj švedskog Zavoda za javno zdravstvo i Tegnellov nadređeni.

Osim visoke stope smrtnosti – trenutno u Švedskoj svakog dana s covidom-19 umire oko 60 osoba – širenje zaraze pojačava pritisak na ionako napregnuti zdravstveni sustav. U stockholmskim bolnicama u jednom je trenutku prije desetak dana ostalo samo nekoliko slobodnih mjesta na odjelima intenzivnog liječenja. Pritom problem nisu ni kreveti ni respiratori, nego osoblje koje je na rubu snaga još od proljetnog vala koronavirusa. U međuvremenu je podignut stupanj pripravnosti u bolnicama u glavnom gradu Švedske, pa se stanje donekle popravilo.

Švedski sustav požurio nadoknaditi propušteno

Trenutno je na intenzivnom liječenju u švedskim bolnicama 280 pacijenata s koronavirusom, odnosno dvostruko manje nego na vrhuncu proljetnog vala krajem travnja. Međutim, švedski zdravstveni sustav požurio je potkraj ljeta nadoknaditi propušteno zbog pandemije, pa su jesenski porast broja pacijenata bolnice dočekale pune bolesnika s drugim dijagnozama.

Pozitivno je jedino to što posljednjih mjeseci samo 9.1 posto zaraženih završava na intenzivnim odjelima (u proljeće čak 20 posto), a među njima samo polovica završava na respiratorima.

Što ako nove mjere ne budu učinkovite?

Ne budu li posljednje mjere učinkovite, Löfven je najavio da će prema skraćenom postupku donijeti neophodne zakonske propise i zatvoriti trgovačke centre i druga mjesta na kojima se građani okupljaju. Sve kako bi se smanjila stopa zaraze prije nego što posljednjih dana prosinca u Švedsku stigne prvih 80.000 doza Pfizerova cjepiva.

“Najvažnija je mjera da se ne održavaju privatne zabave i okupljanja. Izvan doma i radnog mjesta postoji značajan rizik od zaraze, čak i ako se nalazite na otvorenom. Zato ovim mjerama želimo obuhvatiti što je moguće više situacija. Dvije osobe u teretani nisu problem, ali razmak mora biti veći nego u trgovinama. Uvijek treba tražiti situacije u kojima nema gužve”, rekao je Johan Carlson i dodao još jednu zanimljivu informaciju – maske će se građanima dijeliti besplatno.

(Vijesti.ba)

Povezane vijesti

Popular Articles