Šume Republike Srpske“ ni u ovoj godini ne mogu da se pohvale dobrim poslovanjem. U prilog tome govore najnoviji podaci o akumuliranim gubicima, koji su, zaključno sa septembrom – 3,6 miliona maraka. Istovremeno, rukovodstvo „Šuma RS“ planira proširenje svog voznom parka.
Od 32 organizacione jedinice koje funkcionišu u sastavu JP „Šume Republike Srpske“, čak 13 njih je u devet mjeseci 2021. godine, poslovalo u gubitku. Prema zvaničnim informacijama, od 1. januara do 30. septembra, akumulirali su gubitak na tri miliona i 607 hiljada maraka.
„Najveći gubitak za prvih 9 mjeseci ove godine imao je „Centar za sjemensko-rasadničku proizvodnju“ iz Doboja sa milion i 45 hiljada maraka. Slijedi Šumsko gazdinstvo „Zelengora“ iz Kalinovika čiji gubitak iznosi više od 800 hiljada KM. 326 hiljada maraka gubitak je ŠG „Čemernica“ iz Kneževa, a 325 hiljada iznosi gubitak „Vrbanje“ iz Kotor Varoša. Teslićka „Borja“ poslovala je sa gubitkom od skoro 237 hiljada KM. Nakon njih, sa više od 100 hiljada maraka gubitka poslovala su Šumska gazdinstva: „Banja Luka“, „Panos“ iz Višegrada, „Gorica“ iz Šipova i „Birač“ iz Vlasenice.“, stoji u zvaničnim podacima.
Iz opozicije kažu da ovi podaci nisu ništa novo i da su „Šume RS“ već godinama stranačka mašinerija i mjesto najveće pljačke u Srpskoj.
„Šume RS“ su u takvoj situaciji da zadnji niz godina oni posluju oni posluju u nekom friziranom plusu. Ja sam ubijeđen i situacija na terenu govori da je stanje daleko gore i teže. Tamo ima oko dvije hiljade viška zaposlenih. Troši se i gdje treba i gdje ne treba.“, smatra član Odbora za poljoprivredu, šume i vodoprivredu u NS Republike Srpske i poslanik SDS-a Tomica Stojanović.
„Šume RS” ne mogu se pohvaliti ni značajnijim prihodima u ovoj godini. Za prvih 6 mjeseci, oni su iznosili svega 354 hiljade maraka. Koliko je to zabrinulo rukovodstvo preduzeća, dokaz je kupovina novih 12 vozila. Za ove potrebe biće izdvojeno skoro 325 hiljada maraka bez PDV-a, odnosno 380 hiljada sa uračunatim porezom. Na taj način, polugodišnja dobit preduzeća je poništena.
Iz „Šuma RS“ pojašnjavaju da kupovina vozila nije povezana sa poslovanjem preduzeća.
„Nabavke se ne vrše odjednom za sve organizacione dijelove Preduzeća, nego kao što smo već naveli, u zavisnosti od njegovih stvarnih potreba. Nabavka vozila je investiciono ulaganje predviđeno za ovu godinu i ne utiče na rezultat poslovanja preduzeća.“, navodi se u odgovoru JPŠ „Šume RS“
Slično investiciono ulaganje, „Šume RS“ imale su i prije 3 godine. Tada je za 14 terenskih vozila i dvije limuzine, preduzeće izdvojilo 570.000 KM.
Član Odbora za poljoprivredu i šume Tomica Stojanović ističe da sve javne nabavke treba provjeriti.
„Tamo gotovo nikakve kontrole ne postoje. Evo, ono što je npr specifično za „Šume RS“ je da samo oni i uvoze i izvoze trupce, što je nonsens ogroman, da uvozite i izvozite isti asortiman. Ako vam nedostaje onda uvozite, ako imate viška onda izvozite. Znači, to je jedan paradoks.“, kaže Stojanović.
„Šume RS“ su i pod istragom MUP-a RS.
Uprava kriminalističke policije je podnijela izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka protiv pet direktora šumskih gazdinstava i drugih odgovornih lica u „Šumama RS“. Oni se sumnjiče da su sa računa preduzeća plaćali lične kazne, oštetivši „Šume RS“ za 23.500 KM.
Takođe, MUP Srpske istražuje i kriminal u ŠG „Borja“ iz Teslića od 740.700 KM. MUP je u ovom slučaju nedavno podnio dopunu izvještaja protiv devet osoba zbog zloupotrebe položaja, sprečavanja dokazivanja, nezakonitog postupanja, kao i falsifikovanja službenih isprava.