Gradonačelnik Bihaća Šuhret Fazlić izjavio je u petak kako je stanje u tom gradu, ali i cijelom Unsko-sanskom kantonu, najgore do sada zbog velikog priljeva ilegalnih migranata te zbog činjenice da vlasti u BiH ne poduzimaju ništa kako bi kontrolirale taj problem.
“Situacija nikada nije bila gora. Imamo svakodnevni nekontrolirani priliv migranata i nekoliko hiljada ljudi na ulicama, javnim površinama i po napuštenim objektima. Ponovo smo ostavljeni sami sebi u ovoj situaciji”, kazao je Fazlić novinarima nakon sastanka posebne operativne grupe na kantonalnom nivou koja je uspostavljena zbog koordiniranja mjera potrebnih zbog suočavanja s migrantskom krizom.
Procjena je lokalnih vlasti kako samo u Unsko-sanskom kantonu sada boravi najmanje sedam hiljada ilegalnih migranata. Tek za polovinu od tog broja ima mjesta u ranije uspostavljenim prihvatnim centrima pa oko četiri hiljade migranata luta ulicama Bihaća, Cazina i Velike Kladuše, spava po parkovima i u napuštenim objektima i bez ikakvih uvjeta za održavanje lične higijene.
Svi oni tamo čekaju priliku da pokušaju preći granicu s Hrvatskom, prenosi Hina.
Tako veliki broj ilegalnih migranata u malim gradskim sredinama Unsko-sanskog kantona sve je veći sigurnosni problem jer su učestali izgredi u kojima oni sudjeluju, a posebno su učestali međusobni obračuni i krađe.
Prepušteni sami sebi
Glasnogovornik kantonalne policije Ale Šiljdedić kazao je kako je između 80 i 90 posto policijskih intervencija sada uvjetovano ponašanjem migranata.
Gradonačelnik Bihaća kazao je kako su u Unsko-sanskom kantonu i dalje prepušteni sami sebi pa su stoga prisiljeni razmišljati i o “radikalnim mjerama”.
“Spremni smo na radikalne poteze. Migranti moraju biti izmješteni s gradskih ulica i apsolutno nas više ništa drugo ne zanima”, kazao je Fazlić.
Pojasnio je kako će u ovom kantonu najvjerojatnije ponovo posegnuti za mjerama poput uspostave improviziranih kampova u koje će onda policija dovoditi migrante nakon što ih skloni s ulica.
Ranije je takav kamp postojao na lokalitetu Vučjak na obroncima Plješevice, no on je prošle godine rasformiran zbog nehumanih uvjeta koji su tamo vladali, a migranti su prebačeni u druge privremene, ali bolje opremljene smještajne centre, uglavnom u okolini Sarajeva.
Izvor: Agencije