Wednesday, November 20, 2024

Stanje prirodne nesreće proglašeno i u Bihaću i Bosanskoj Krupi, vanredna situacija u Novom Gradu

Foto: BHRT

Obilna kiša koja pada donijela je stanovništvu širom BiH zebnju i strah da se ne ponovi 2014. godina. U Sanskom Mostu je proglašeno stanje elementarne nepogode, u Kostajnici je proglašeno vanredno stanje, a ozbiljno stanje je i u Bihaću i Bosanskoj Krupi. Čelni ljudi Civilnih zaštita ponavljaju da su na oprezu, da ništa nije prepušteno slučaju i da su ove poplave daleko manjeg intenziteta nego one koje smo doživjeli 2014. godine.

Vanredna situacija proglašena u Novom Gradu

Na području opštine Novi Grad je proglašena vanredna situacija zbog poplava koje su nastale usljed obilnih padavina, rekao je Srni vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite Milan Novitović.

Novitović je rekao da rijeka Sana brže nadolazi od predviđenog, te da se na 10 lokacija vrši prepumpavanje vode.

“Novi Grad je niži u odnosu na rijeku Sanu i to stvara problem i zbog toga se mora vršiti pepumpavanje vode”, pojasnio je Novitović.

Novitović je rekao da je Grad Banjaluka poslao mašinu za punjenje pijeska, te da će se večeras početi i sa dodatnim punjenjem.

On je podsjetio da je ranije danas vanredna situacija proglašena i u Kostajnici, te da u Dubici i Prijedoru stanje nije kritično.

Stanje prirodne nesreće proglašeno i u Bihaću i Bosanskoj Krupi

U Bihaću i Bosanskoj Krupi od sinoć je proglašeno stanje prirodne nesreće, što je potvrđeno nakon sjednica gradskih štabova civilne zaštite. Prethodno je takva odluka donesena i u Sanskom Mostu.

Obilne padavine prouzrokovale su rast vodostaja svih rijeka, izlijevanje vode iz riječnih korita, prodiranje vode u stambene, poslovne i pomoćne objekte, kao i aktivaciju klizišta.

Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić i članovi Službe civilne zaštite potvrdili su kako je samo u ovom gradu poplavljeno oko 200 objekata u deset gradskih naselja, ali i veliki broj poljoprivrednih dobara. Putna komunikacija prema naselju Klisi i dalje je prekinuta, tako da mještanima ovog naselja hranu i vodu za piće dostavljaju timovi za spašavanje na vodi i pod vodom.

Izlijevanje vode na cestu trenutno onemogućava i odvijanje saobraćaja na putnoj komunikaciji Bihać – Srbljani.

Vrlo ozbiljna situacija je i u Sanskom Mostu i Bosanskoj Krupi, s tim da se u bosanskokrupskoj općini tek večeras očekuje kulminacija rasta vodostaja rijeke Une.

Vrbas premašio kotu redovne odbrane od poplava za 56 centimetara

Vodostaj Vrbasa na hidrološkoj stanici Delibašino selo premašio je kotu redovne odbrane od poplava za 56 centimetara, objavljeno je na sajtu Odjeljenja za hidrologiju Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Vodostaj Vrbasa na hidrološkoj stanici Delibašino selo juče u 18.00 časova iznosio je 356 centimetara.

U isto vrijeme vodostaj Une u Novom Gradu nizvodno iznosio je 508 centimetara i premašio je kotu redovne odbrane od poplava za 58 centimetara.

Vodostaj Sane u Prijedoru iznosio je 453 centimetra i premašio je kotu redovne odbrane od poplava za 33 centimetra.

Svi vodostaji u porastu u FBiH, najteže u USK

U Federaciji BiH u porastu je većina vodotokova zbog obilne kiše koja i danas pada, a situacija je najteža na području Unsko-sanskog kantona, rekla je Srni portparol Federalne uprave Civilne zaštite Majda Kovač.

Kovačeva je rekla da je situacija najkritičnija u Bihaću i to u mjesnim zajednicama Kulen Vakuf i Martin Brod gdje je poplavljeno pet stambenih objekata.

“U naselju Muslići voda se izlila na magistralni put Bihać – Izačić. U Mjesnoj zajednici Pokoj mještani postavljaju vreće sa pijeskom s ciljem zaštite od poplava”, navela je Kovačeva.

Ona je rekla da je ranije danas u Bosanskoj Krupi proglašeno stanje prirodne nesreće, jer je usljed izlivanja rijeke Une poplavljeno poljoprivredno zemljište i ugroženo nekoliko stambenih objekata.

Kovačeva je istakla da je u Bosanskoj Krupi, u naselju Veliki Badić, došlo do pojave klizišta i odrona na magistralnom putu u naselju Stegarić.

Ona je navela da je situacija loša i u Cazinu, gdje su se izlile rijeke Korana i Mutnica, te da je stanje kritično i u Sanskom Mostu gdje su vodostaji rijeka u stalnom porastu.

“U Velikoj Kladuši su zbog izlivanja potoka i rječica ugroženi stambeni i pomoćni objekti u naseljima Šumatac, Zborište, Vidovska, Mala Kladuša. U Bosanskoj Bojnoj poplavljena je farma goveda”, rekla je Kovačeva. 

Izlila se Una u Martin Brodu

Rijeka Una izlila se u Martin Brodu usljed obilnih padavina i poplavila domaćinstvo.

Poplavljeni su kuća i pomoćni objekti u domaćinstvu Željka Majstorovića.

Selo Martin Brod, nadaleko poznato po slapovima rijeke Une, čuva i srpsko vjersko, kulturno i istorijsko blago – manastir Rmanj, koji datira iz 1443. godine. Problem plavljenja rijeke do danas niko od gradskih vlasti nije riješio, prenosi RTRS.

Vodostaj Une i dalje raste, najkritičnije je na području Bihaća, kod naselja Kralje, gdje je dostigao čak 609 centimetara.

Vodostaj Trebižata dosegao kritičan nivo

U mjestu Struge kod Čapljine, kao i na području Ljubuškog, vodostaj rijeke Trebižat je dosegao kritičan nivo, no za sada je situacija pod kontrolom. 

Inače, odbrana od redovnih poplava propisana je na 280 centimetara, a vanrednih na 330. Jutros u 6 časova i 15 minuta izmjereni vodostaj Trebižata na području Ljubuškog i Čapljine, izmjeren je 334 centimetra, te su ugroženi i manji objekti. S obzirom na to da nije bilo novih padavina, situacija se drži pod kontrolom.

U Kozarskoj Dubici vanredne mjere od poplava

U opštini Kozarska Dubica na snazi su vanredne mjere odbrane od poplava jer je vodostaj rijeke Une, prema posljednjem mjerenju, dostigao 432 centimetra.

Rijeka Una raste tri centimetra na čas i može se očekivati dalji rast.

Nadležni organi poručju građanima da zaštite imovinu ako za to postoji realna potreba i da slušaju uputstva zvaničnih institucija o razvoju situacije koju su izazvale obilne padavine.

Na gradskom keju su pripadnici Teritorijalno-vatrogasno spasilačke jedinice, koji postavljaju zaštitnu drvenu ogradu na svim otvorima koji bi mogli potencijalno predstavljati opasnost usljed izlivanja rijeke.

Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić rekao je da za sada nema ugroženih stambenih objekata, niti presječene putne komunikacije, te da su nadležne ekipe konstantno na terenu.

U Prijedoru zaplavljena imanja, Sana raste

Šef Odsjeka civilne zaštite grada Prijedora Miroslav Krneta izjavio je da vodostaj rijeke Sane u Prijedoru trenutno iznosi 445 centimetara sa tendencijom rasta zbog padavina i rasta vodostaja uzvodno, da ima zaplavljenih imanja, ali ne i poplavljenih stambenih objekta.

“Jedan broj kuća, odnosno domaćinstava u Bišćanima i Raškovcu je zaplavljen, ali za sada nemamo informaciju da je voda ušla u kuće”, rekao je Krneta novinarima u Prijedoru.

On je naveo da je bilo poziva građana iz Raškovca. 

“Tamo Sana nije prelila, nego je riječ o podzemnim vodama. Ako bismo djelovali da prebacujemo na drugu stranu, to je sistem spojenih posuda – vodu prebacujemo, ona se vraća. Srećom, ta voda nije ušla u kuće nego u dvorišta”, pojasnio je Krneta.

On je naveo da će se tu raditi nasip da spriječi prodor vode ukoliko bude potrebe za tim.

Prema njegovim riječima, policija je dojavila da u Bišćanima ima jedna kuća za koju će eventualno reagovati vatrogasna jedinica čamcem.

Gradski štab za vanredne situacije Prijedor proglasio je juče prvi stepen pripravnosti za sve subjekte zaštite zbog očekivanog rasta vodostaja Sane i dostizanja kote redovne odbrane od poplava od 420 centimetara.

U Kostajnici vanredno stanje, građani u strahu čekaju noć

Kostajnica je proglasila vanredno stanje jer je rijeka Una dostigla 450 centimentara, a zaplavljeni su pomoćni objekti, vikend kuće i velike poljoprivredne površine.

U Kostajnici je zaplavljeno 11 objekata na samom ulazu u ovu opštinu. Stanovnike međutim najviše brine predstojeća noć, s obzirom da padavine ne prestaju u cijelom slivu rijeke Une.

Mještani koji su bili prisiljeni da izmjeste životinje iz pomoćnih objekata strahuju od ponavljanja scenarija iz 2014.godine

Civilna zaštita podijelila je vreće sa pijeskom za najugroženija domaćinstva, dok su ekipe u popdonevnmim satima počele i sa ispumpavanjem vode iz zaplavljenih objekata.

“Stambene objekte branićemo zečijim nasipima i sa pumpama ćemo ih isušivati, pravićemo kroz dio grada do granice, ispumpavati vodu i u raazgovoru sa direktorom Civilne zaštite RS, ako bude potrebe, tražićemo dodatni broj pumpi”, kaže načelnik opštine Kostajnica Nikola Janjetović.

“Situacija je pod kontrolom, pratimo, ne prepuštamo slučaju, a molimo građane za dodatni oprez, nema mjesta panici, poklapaju se datumi sa 2014-om, ali je ovo daleko manjeg intenziteta”, navodi direktor Civilne zaštite RS Milan Novitović.

Nivo rijeke Une raste dva centrimetra po satu, a s obzirom da su padavine najavljene naredna 72 sata, može se očekivati i prekid u putnoj komunikaciji i plavljenje određenog dijela stambenih objekata, jer sva kiša koja padne u cijelom slivu rijeke Une mora proći kroz Kostajnicu.

Stanje elementarne nepogode u Sanskom Mostu

Premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić potvdio je kako je u općini Sanski Most proglašeno stanje elementarne nepogode, te istakao da su u ugroženim područjima trenutno angažirani svi raspoloživi timovi Kantonalne uprave civilne zaštite i Crvenog križa.

“Još jučer sam bio u Sanskom Mostu, gdje je sinoć i proglašeno stanje elementarne nepogode. Osim što probleme predstavljaju vodotoci Sane i Sanice, mnogo štete nanosi porast vodostaja rječica Zdene i Blihe. Voda je nažalost ušla u stambene i pomoćne objekte, kao i poslovne zone. Izuzetno ozbiljna situacija je i u Bihaću, ali i u Bosanskoj Krupi gdje se nažalost tek večeras može očekivati kulminacija rasta vodostaja. Svi timovi su na terenu, konstantno pratimo situaciju. U ovom momentu je najvažnije da sačuvamo živote naših građana i da im pomognemo u zaštiti imovine”, riječi su kantonalnog premijera Ružnića.

Izuzetno ozbiljna situacija je i u Bihaću, kao i u Bosanskoj Krupi. Više bihaćkih naselja ugroženo je zbog obilnih padavina ili je već poplavljeno. Kiša koja i dalje pada prouzrokovala je izlijevanje vode iz riječnih korita, poplavljene desetke stambenih i pomoćnih objekata, te aktivaciju klizišta.

Najozbiljnija situacija je u Pokoju, Kulen Vakufu, Kraljama, Ripču, Račiću, Kostelima, Pritoci, Klokotu, Kamenici, Muslićima…

Sve nadležne službe, sada uključujući i timove za djelovanje na vodi i pod vodom danonoćno su na terenu, što je potvrdio i gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

“Svi su na terenu od jučer ujutro, bez odmora. Lično sam se u to uvjerio, s obzirom da sam do kasno u noć obilazio najugroženije mjesne zajednice. Pokušavamo odgovoriti na sve zahtjeve koji nam pristižu. Timovi za djelovanje na vodi i pod vodom dostavljaju hranu i vodu za piće onima koji su ostali odsječeni, pripremaju se i dostavljaju vreće za pijesak. Najvažnije je da nema životno ugroženih i da trenutno dajemo maksimum naših mogućnosti na očuvanju imovine.  Nadamo se da će se nastaviti trend stagniranja ili opadanja vodostaja u gornjem toku Une, što se prvenstveno odnosi na poboljšanje situacije u Kulen Vakufu i okolici. To bi se naravno kasnije trebalo odraziti i na vodostaj nizvodno”, izjavio je bihaćki gradonačelnik.

Predsjednici savjeta mjesnih zajednica Kulen Vakuf i Pokoj kazali su nam kako je u ovim dijelovima grada poplavljeno ukupno ukupno oko 80 stambenih i pomoćnih objekata. Sada je izuzetno ozbiljna situacija i u naselju Kostela, gdje se voda iz riječnog korita izlila na putnu komunikaciju Bihać – Srbljani, a nažalost prodrla je i u desetak stambenih objekata.

Poplavljena područja danas obilazi i novoimenovani federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić.

“Apsolutno je najvažnije da nadležne službe sačuvaju živote građana, te da se u onoj mjeri koliko je to moguće sačuva njihova imovina. Nakon toga ćemo naravno pomoći svima koji su pretrpjeli štetu, uključujući i naše poljoprivrednike. Također, lično ću se angažirati na organizaciji određene vrste stručnog ili naučnog skupa, na kojem ćemo detektovati razloge učestalih poplava u ovom području, te kako da pomognemo stanovništvu Unsko-sanskog kantona”, kazao je ministar Hrnjić.

U Bihaću danas boravi i direktor Agencije za vodno područje sliva rijeke Save Sejad Delić, koji je upozorio na najavljeni večerašnji plimni val na području Bosanske Krupe, istakavši da je prognoza kako će Una u tom rejonu u poslijepodnevnim i večernjim satima rasti i za tridesetak centimetara.

Više detalja o stanju na poplavljenim područjima pročitajte OVDJE

BHRT

Povezane vijesti

IZBORNI POST FESTUM: Šta reći nakon što je Berilo pobijedio iz pritvora?!

Stari Grad – ostao Čengić, Tuzla – ostao Lugavić, Vlasenica – ostao Kraljević, Trnovo – ostao Berilo. Promjene samo u Novom Sarajevu. Gradonačelnica postala načelnica

Prvi efekti neradne nedjelje: Kupci preselili u Srpsku, u Mostaru ipak radili

Ilustracija

Nakon ogromnih subotnjih gužvi - u nedjelju, prvog dana primjene izmijenjenog Zakona o unutrašnjoj trgovini, bilo je mnogo slobodnog mjesta ispred većih trgovačkih centara u Sarajevu. Katanci i obavještenja bili na svim trgovačkim radnjama, osim na nekolicini onih u djelatnostima izuzetih od zakona.

Popular Articles